Fantastik dibi tutmayan sahanda yumurta nasıl yapılırSahanda yumurta yapmak kolay iştir ama dibine tutturmadan yapıştırmadan yumurta kırmak her baba yiğidin harcı değildir.Bekar yaşayan arkadaşların en büyük sorunudur yemek yapmak.Eve geldiğinde hızlı bir şekilde ne yapacağını düşünürken akla hemen,ya menemen,ya makarna yada yumurta kırmaktır.Kulağa her ne kadar kolay gelse de yumurta kırmak,herkes dibine yapıştırmadan yumurta kıramıyor.Peki yumurta nasıl kırılır?
Sizler için dipi yapışmayan şahane bir yumurta tarifi vereceğim hatta vermekle kalmayacağım hazır yemek demişken benimde karnım acıktı hem yumurta kıralım hem makalemizi yazalım.Haydı markete gidin birkaç yumurta alın başlıyoruz.


 

Öncelikle marketten adığınız yumurtalar ufak olmasın iri büyük yumurtalardan seçmeye çalışın.Yağ olarak ben bugün margarin kullanacağım.İsteğinize göre tereyağı yada zeytin yağı da kullanabilirsiniz.Yumurtanın dibi yapışmaması için en önemli dikkat etmemiz gerekenler:


1-)Dibi tutmayan teflon tava kullanmaya çalışın.Ben gerçi bugün küçük tavada yaptım ama siz yinede teflon tava varsa onu tercik edin.

2-)Önce ocağınızın altını yakın ve tavaya hiçbir yağ koymadan tavanızı güzelce ısıtın.

3-)Isınan tavamıza yağımızı koyalım.Burda önemli bir not verelim eğer zeytinyağı kullanacaksınız.Zeytinyağının yanma derecesi ayçiçek yağına göre çok daha düşüktür.Bu sebeple eğer zeytinyağı kullanacaksanız çok fazla kızmasını beklemeyin yağınız yanar.

4-)Evet yağımızı da kızgın tavamıza koyduk ve yağımızın kızmasını bekliyoruz.

5-)Yağımız kızdıktan sonra yumurtalarımızı estetik hareketlerle kırıyoruz.

6-)Kırdığımız yumurtaları karıştırmadan bir süre bekliyoruz.Önemli bir not daha yumurtanıza tuzu en son atın çok daha güzel olur.

7-)Biraz bekledikten sonra çatalımızla hafiften yumurtanın sarısını bozmadan beyazını hafif ama emin adımlarla karıştırıp beyazının pişmesini sağlıyoruz.


8-)Daha sonra yine biraz daha bekleyip bu sefer atık en sevdiğim an yumurtanın sarısını bozuyoruz ve dağıtıyoruz.

9-)Çok az daha bekleyip 1 tur hafiften çatalımız ile sarısını karıştırıp ocağı kapatıyoruz.

10-)Pişen yumurtamızın üzerine tuz,kırmızı biber ve pul biber ekleyip afiyetle yiyiyoruz.Hatta ben olayı abartıp üzerine biraz da beyaz peynir ekledim.Ohh miss oldu.
Yumurta kıran arkadaşlar arasında yumurtayı çırparak kızgın yağa atanlar var.Yapmayın bunu ! Ben bir türlü sevemedim bu tarz yumurtayı,yumurta çırpılıp tavaya dökülünce hiç hayalimdeki yumurta olmuyor tadı da normal kırılmış yumurta tadında olmuyor.Yinede illa seni mi dinleyeceğim ben her türlü kırarım bu yumurtayı diyorsanız sizlere afiyet olsun :)Bugün sizlere sahanda yumurta nasıl kırılır göstermeye çalıştım.Bir daha ki yazımızda görüşmek üzere.


İlginizi çekebilecek konular:

Kıymalı Makarna Tarifi

8 TL ye 8 Kişilik Sucuklu Yumurta Nasıl Yapılır?

Yarışma Programları ve Mülakat Süreci

Fastfood Restoranlarındaki Kızartma Yağı

2 yorum:

  1. Sercan bey yazılarınızı keyifle takip ediyorum özellikle yemek tariflerinde verdiğiniz püf noktaları çok işe yarıyor samimi paylaşımlarınız için teşekkürler başarılarınızın devamını dilerim:)

    YanıtlaSil

Akşam 7’den sonra yemek yememek kilo verdirir mi?

Merhaba arkadaşlar saat 19.00 den sonra yemeği keserseniz hücre onarımı ve gençleşmeyi sağlayan iki hormonunuz tam kapasite çalışır. Bu i...