Model gemi nasıl yapılır-Resimli anlatım


     Model gemi nasıl yapılır bu konuyu ele alacağız bugün.İnsanoğlunun geçmişten buyana en büyük hobisidir, belki günlük hayatta kullandığı hayatını kolaylaştıran yada izlemekten zevk aldığı taşıtlarının model olarak yapmak.Kimilerimiz modelciliğe profesyonel açıdan yaklaşırken kimilerimiz de modelciliği bir hobi olarak görüp boş zamanlarımızı değerlendirmek amacıyla kendimize bir uğraş edinmişizdir.


Benim de gemi modelciliğine başlama serüvenim aslında çocukluk yaşlarımdan geliyor.O zamanlar tabi model gemi nasıl yapılır hiçbir fikrim yoktu.Bilirsiniz öğretmenimiz ödev verir, ya kartondan yada el işi kağıtlarıyla elimizden ne gelirse en çokta anne yada babamızın büyük çabasıyla ki en çok annelerimizin büyük çabasıyla yapılan bir ev bir araba yada gemi olabilir.Yıllar önce ben tercihimi maket kartondan gemi yapmaktan yana kullanmıştım.Çok süper olmasa da not olarak geçecek notu almıştım.Büyüdüğümde hep hayalim ahşap bir gemi yapmaktı.

Ama ne yazık ki bu ahşap model gemiyi yapacak zamanım hiç olmadı.En sonunda kontrplaktan model gemi yapmaya karar verdim.Hem daha kısa zamanda bitirebileceğim bir model gemi olacaktı,hemde yapımının daha kolay olduğunu düşündüm, ta ki kontrplaktan model gemiyi yapmaya başlayana kadar.Hiçte tahmin etmediğim sorunlarla karşılaşmış ve tahminimden daha uzun sürede bitirmiş olsam da sizlere bir Eskişehirspor taraftarı olarak yaptığım model Eskişehirspor gemisini hangi aşamalardan geçerek ne tür zorluklar atlattıktan sonra ortaya nasıl bir model gemi çıktığını anlatmaya çalışacağım.

   Öncelikle Eskişehirin yıllardır bilindik hobi dükkanı olarak Taşbaşı çarşısındaki Hobi Dünyası dükkanına gittim.Bilmeyenler için biraz ayrıntılı tarif etmek istiyorum.Taşbaşı çarşısındaki dönercilerin arkasında kuyumcuların,kırtasiye vs. dükkanların olduğu yerin üst katında Hobi Dünyası.Ben bu dükkana ilkokulda da gidiyordum lisede de şuan üniversite bitmiş iş hayatına atılmış durumdayken bile hala bu dükkana gidiyorsam emin olun ki Eskişehir de hobi dükkanı denildiğinde akla gelen ilk yerdir.Neyse gelelim konumuza buraya gidip model gemi yapmak istediğimi gerekli malzemeleri almak istediğimi söyledim.Ne yazık ki çok büyük beklentilerim olduğu bu dükkanda istediğim bir gemi planı bulamadım.Ama aklıma takmıştım o gemi yapılacaktı.Hemen ordan çıkıp internet cafeye gittim.İnternette hoşuma giden bir gemi planının çıktısını aldım ve hobi dünyasına geri döndüm.Hobi dünyasından neler mi aldım?


İşte gerekli malzemeler listesi:

.4 ADET 2-3mm KARTONPLAK
.6 ADET IHLAMUR AĞACI ÇITASI
.AĞAÇ UĞUSU
.FALÇATA
.3 RENK KETEN KUMAŞ ( ESKİŞEHİRSPOR GEMİSİ YAPACAĞIM İÇİN TABİKİ SİYAH KIRMIZI VE SARI RENK)
.YEKLEN İÇİN İP ( AMA SONRADAN YELKENLERİ İPLE SABİTLEMEKTEN VAZ GEÇTİM)
.2 ADET OVAL  ÇITA (YELKENLERİN İSKELETİ İÇİN GEREKİYOR)
.TRANSFER KOPYA KAĞIDI
.KIL TESTERESİ VE 10 ADET KIL TESTERESİ UCU (BEN SADECE 3 ADET KULLANDIM BİLGİNİZE)
.ZIMPARA KAĞIDI (BOL ALIN ÇOK LAZIM OLUYOR.)
.ASTAR BOYASI (EN KÜÇÜK BOYUNDAN)
.AHŞAP BOYALARINIZ(BEN KIRMIZI,SARI VE SİYAH ALDIM)
.TİNER

Aklıma gelenler şuan bunlar zaten bunları unutmadan alan geminin çok büyük kısmını bir şekilde çıkartır merak etmeyin.Haydi artık model gemimizi yapmaya başlayalım.
    Öncelikle kartonplaklarımızın üzerinden transfer kopya kağıdı ile daha önce internet cafeden çıktısını aldığım model geminin iç iskeletini çizip kıl testeresi ile güzelce kesiyoruz.Burada önemli bir nokta var kıl testeresiyle oval bir yüzey kestiğiniz için biraz pürüzlü yüzey kalacak bu pürüzlü yüzeyi mutlaka güzelce zımparalayın çünkü bu yüzey üzerine ıhlamur ağacının çıtalarını yerleştirip ağaç uğusuyla yapıştıracağız.


   Planımıza uygun olarak kartonplak üzerinden planımızı çizip kıl testeresiyle kestikten sonra ıhlamur çıtalarımızı alıyoruz ve her iki kartonplak iskeleti arasındaki uzunluk kadar kesip ağaç uhusuyla yapıştırıyoruz.Burada da önemli bir nokta ağaç uhusu hemen kurumaz çok ıslak durur merak etmeyin 10 dk içinde kontrplağı tutacaktır çıtalar.Yaklaşık 5-6 saat sonrada iyice yapışıp normal uğudan çok daha fazla işe yaradığını göreceksiniz.
  Model gemimizin dışını ıhlamur ağacı çıtalarımızla güzelce kapladıktan sonra gemimizin güverte kısmını uygun ölçüde yine kıl testeresi yardımıyla kesiyoruz ve güverteyi de ağaç uğusu ile yapıştırıyoruz.Tabi bu anlattıklarım 2-3 saat içinde olmuyor.2-3 gün içinde gerçekleşiyor bunlar.Çünkü çıtaların tek tek kurumaları bizim işlerimiz anca 2-3 günde bu safhaya geliyoruz.


  Model gemi yaparken farkettiğim bir önemli noktada asla sıkıldığınız ve yorulduğunuz zaman çalışmayın çünkü işler sarpa sarıyor ve ilerleyemiyorsunuz.Keyfiniz ruhunuz yerinde olsun.
  Gemimizi kaplayıp uğusunun kurumasını bekledikten sonra elimize falçatayı alıyoruz ve geminin dış yüzeyininde ki pürüzleri ve fazla parçacıkları güzelce yontuyoruz.Burası çok önemli çünkü boya atacağımız zaman eğer çok pürüz varsa hiç güzel durmuyor.
  Güzelce dış yontma temizleme işlemimizi yaptıktan sonra astar boyamızı alıyoruz ve 1 kat boyuyoruz ve 1 gün bekliyoruz.Diğer gün astar boyasının üstüne normal beyaz boya atıyoruz ve yine bekliyoruz.Bu süreç yüzey iyice düzelene kadar devam ediyor.Sıkılmayın ne kadar astar boya yerse yüzey o kadar düzelir aralardaki boşluklar dolar.Bu safhayı da tamamladıktan sonra gemimizi hangi renk yapmak istiyorsak o renge boyuyoruz.Ben Eskişehirli olduğum için es-es in renkleriyle boyadım.


      Bundan sonrası size kalmış istediğiniz gibi yelkeninizi ayarlayın özgürsünüz sonuçta bu sizin geminiz hayalinizde ne varsa onu yapın.Alt kısmına aldığımız oval çıtalarla destek yapın.İnce ayrıntılara önem verin güverteye ne istiyorsanız oluşturun ve yapın ben çok uğraşamadım güverteyle açıkçası ama yaptığım model Eskişehirspor gemisiyle gurur duyuyorum.En basitinden şunu bilin bu yapmış olduğunuz gemiden Dünyada başka hiç kimsede yok :) Umarım azda olsa aklınızda bir plan oluşturabilmişimdir.Bu arada yaptığım model gemiyi büyük Eskişehirspor taraftarı olan babama hediye ettim gerçekten onu mutlu etmişe benziyordu.Umarım model gemi nasıl yapılır sorusuna ufakta olsa bir karşılık verebilmişizdir.Aklınıza gelen soruları konu altına mesaj olarak yazıp sorabilirsiniz.Kolay gelsin size.Emeğinize sağlık…


İlginizi çekebilecek konular:

Eskişehirde en ucuz Sinema Hangisi?


Örgü Örmek ve Harika Öneriler

Patates Kızartması Kanser Yapar mı?

8 yorum:

 1. bayıldım hemen yapıcam ve abime hediye edicem

  YanıtlaSil
 2. Gayet öz anlatımla öz gemi olmus :) başarılı. / Ahşap Gemicik

  YanıtlaSil
 3. olmamış hapisane işi gibi olmuş

  YanıtlaSil
 4. kim bilir belki hapishanedekilerdir asıl özgür olan...

  YanıtlaSil
 5. Bencede olmamış baştan ne güzel omurgasını falan yapmış ama sonra çıtaları düz düz koyup üzerini kaplamis çok güzel olabirdi

  YanıtlaSil
 6. Bencede olmamış baştan ne güzel gitmiş ama sonra bozmuş çıtaları düz şekilde çakmış sonra kaplamis daha güzel olabirdi

  YanıtlaSil

Akşam 7’den sonra yemek yememek kilo verdirir mi?

Merhaba arkadaşlar saat 19.00 den sonra yemeği keserseniz hücre onarımı ve gençleşmeyi sağlayan iki hormonunuz tam kapasite çalışır. Bu i...