20 Adımda Mükemmel Çift Olma YollarıBir çok insanın öncelikli hayalleri arasında mutlu ve sağlıklı bir birlikteliğe sahip olmak var. Ünlü psikolog, yazar ve sosyal bilimci David Niven, 'The 100 Simple Secrets of Great Relationships' kitabında (Mükemmel ilişkilerin 100 basit sırrı) mükemmel bir ilişkiye ulaşmanın sırlarını açıkladı. Marie Claire dergisi bu özel sırları tertip etti ..


Yaptığı araştırmalar nedeniyle Ohio Devlet Üniversitesi ve Harvard Üniversitesi tarafından birçok kez ödüle layık görülen ünlü yazar David Niven mutlu ailelerin, sağlıklı ve başarılı insanların 100 sırrından sonra 'İnsan ilişkilerinin 100 sırrı "adlı kitabı ile mutlu ve sağlıklı bir ilişkiye giden yolda atılmayı gereken adımları okuyucuları ile paylaşıyor.

Mükemmel çift Nasıl Olunur?


Kıyaslamayın

Niven mutluluğa ulaşmak isteyenlere karşılaştırma yapmaktan kaçınmayı tavsiye eder. Hayatımızı başkalarınki ile kıyaslamak onu değiştirmez. Fakat yazarın fikrine göre kendi hayatımız ile ilgili nasıl düşündüğümüzü değiştirir! Böylece, bir arkadaşımızın, mükemmel bir ilişkinin mutluluğunu yaşadığını gördüğümüz zaman kendi tavrımızı sorgulamaya başlıyoruz. Sorunlar yaşadığını gördüğümüz zaman da kendi münasibetimizin daha iyi olduğunu düşünüyoruz.MASALLARA ALDIRIŞ ETMEYİN

Yazarın görüşüne göre, her ne kadar hikayelerde yaşanan büyük aşkları yaşamayı beklemesekte, içten içe bunun hayalini kuruyoruz. Niven’e göre gereken şey; Hayalini kurduğumuz büyüyü, partnerimize karşı duyduğumuz sevgide görmek ve masallarda yaşanan şeylerin gerçekliğine bir nisbet inanmamaktır.

ORTAK BİR ALAN YARATIN

Günümüzün çoğunu kariyer peşinde koşmak ve gündelik görevlerimizi yerine getirmekle geçiriyoruz. Bu da insanların ilişkilerinde ortak ilgi alanları bulmaya çalışmalarını son derece önemli olduğunu. Çünkü ortak ilgi alanları, partnerler arasında pozitif bir iletişim ve eğlencenin kaynağıdır.


TELAŞ ETMEYE GEREK YOK

İnsanların evlenmeye ve çocuk doğurmaya karar verdiği yaş dilimi, son yüz yılda, her on yılda bir artıyor. Yazarın görüşüne göre, bu durumun maddi baskıları ve azadığını ilan etmek gibi bir çok sebebi var. Telaş etmeye  gerek yok. Çünkü ilişki birinci gelenin ödüllendirildiği bir ırk değildir. Kitapta yer alan araştırma, geç yaşta evlenmenin ne hayat, ne de yaşanan ilişki üzerinde negatif bir etkisi olmadığını kanıtlıyor.

HİSSİNİZİ GELİŞTİRİN

Yazarın görüşüne göre bir kadın ve erkek ilişkisinde iyi bir mizah anlayışına sahip olmanın ortalama bir günü daha eğlenceli yapmaya ve kötü bir günün yükünü azaltmaya faydası olur. Yazar, bu hissin pozitif bir yönü olması gerektiğinin altını çiziyor. Çünkü negatif espriler sadece tansiyonu artırır.

KALİFİYE ZAMAN

Eğer birlikte en çok zaman geçirmek istediğimiz insanı sevmiş ve istemişsek, neden onunla mümkün olan en kaliteli zamanı birlikte geçirmeyelim! Çünkü ilişkiler birlikte geçirilen zamanın miktarı ile değil, kalitesi ile gelişir!

İdeal çift

GELECEK Önemli

Yazarın görüşüne göre bazı insanlar ilişkilerinin başarılı bir geçmişi varsa o zaman yapılması gereken her şeyin üstesinden gelinmiş olduğunu düşünme yanılgısına kapılmış olur. Oysa, ilişki geçmişe değil, geleceğe doğru inşa edilir.

AÇIK OLMAK ŞART

Bir ilişkinin mutlu ya da mutlu olmadığını düşünün. Çiftlerin birbirleriyle nasıl iletişim kurdukları çok önemlidir. Yazarın görüşüne göre sağlıklı bir ilişki içinde olan çiftler, iyi ya da kötü her ne yaşıyorlarsa, bunu partnerleri ile paylaşırlar. "Hiçbir şeyi içinizde tutmayın! Çünkü kendidüşüncenizi paylaştığınız zaman hayatınızı da paylaşmış olacaksınız ve bu süreçte partneriniz ile aranızda oluşacak olan bağ her şeyin üstesinden gelmenizesize yardımcı olacaktır!

ONUNLA DOST  OLUN

Farz edin ki, biri ile arabada uzun süre devam eden bir yolculuğa çıkacaksınız.! Bu süre içinde bu insana son derece yakın olacaksınız. Dolayısı ile bu insanın aynı zamanda arkadaşınız olmasını da istersiniz. Yaklaşımı sürdüren, geçici heyecan ya da zevklerden daha çok dostluk, karşılıklı saygı, hayranlık ve ilgi olacaktır. Uzun vadeli ilişkiler, gelişimlerini ve hayatta kalmalarını sağlam bir arkadaşlık temeline borçludur!Mutluluğu önce kendinizde arayın

İnsanlar, sevgi dolu ilişkilere ihtiyaç duyarlar. Hepimiz yakın sosyal ilişkilerden fayda görürüz. Fakat çoğumuz, ilişkinin bizi tamamlayacağına, hayatımızdaki boşlukları dolduracağına inanırız! Oysa, gerçekte kim olduğunuzla ilgili olarak mutlu değilseniz, bir ilişki bu durumu değiştirmeyecektir! Bu, sağlıklı bir ilişkiyi devam ettirmenizi de zorlaştıracaktır!

PARANIN ÖNEMİ AZALIR

Hayalinizdeki partner varlıklı biri olabilir. Fakat zengin bir insanla bir ilişki yaşamaya başladıktan sonra paranın önemi, münasibetinizi değerlendirirken etkisiz bir hale gelecektir! Kitapta yer alan araştırma sonucuna göre, sadece gelirin hakim olduğu bir ilişkinin başarısı ile ilgili bir şey söylemek imkansızdır! Çünkü zenginlik, bir ilişkinin uzunluğu ve memnuniyet derecesi üzerinde akalasızdır.ONA ÖNEM VERİN

Fikir, zevk ve seçimlerinizle mükemmel bir uyum ile maalesef yaşamayacaksınız! Niven, bu boş fantaziye üstünlük vermemenizde de ısrar ediyor .. zıtlıkların daima münasebeti canlı tuttuğunu, uyuşukluk  hissinden uzaklaştırdığını ve birey olarak gelişimi artırdığını savunuyor. Münasebetinizdeki zor zamanlarda sizin için en önemli olanın ne olduğunu karşı tarafa göstermelisiniz! Farklılıklara rağmen ona değer verdiğinizi göstermeniz, sağlıklı bir ilişkinin temelini yaratır.

SORGULAMAYI BIRAKIN !
Çoğumuz, birlikte olduğumuz insanın geçmişi ile ilgileniyoruz. Özellikle de ciddi ilişkileri ile. Bu, zamanla endişe, kıyaslama ve sonda da kavgaya yol açacaktır. Siz, birlikte olduğunuz insanın geçmişteki partnerleri ile yarış içinde değilsiniz.

Kendinize inanın

Ilişki bir ihtiyaç değildir. Aslında, sağlığınız ve mutluluğunuz için bir ilişkiye ihtiyacınız yok. Yaşadığınız ilişki belki de hayatınızın önemli bir bölümünü teşkil edebilir, ama siz hayatta kalmak ve gelişmek için gerekli olanlara zaten sahipsiniz! İçinde bulunduğunuz durum her ne olursa olsun, kendinize inanın ve önce tek başınıza ayakta durabildiğiniz gerçeğini kabul edin.Çevrenizdekilerin FİKİRLERİNİ dinlemeyin

Önemli bir karar verme zamanında  genellikle, ikinci bir görüş alırız! Niven, bu girişimi kesinlikle desteklemiyor. İki insanın yarattığı dünyayı, aradaki iletişim ya da elektriğin seyrini üçüncü kişilerin asla analiz edemeyeceğini vurguluyor ve ilginç fikirler söylüyor: "Birincisi, hiç kimse sizin neye ihtiyaç duyduğunuzu ve neye değer verdiğinizi sizden iyi değerlendiremez. İkincisi, insanlar başkalarının ilişkileri konusunda kendi ilişkilerine nazaran daha rahattırlar. Kısacası, fikrini aldığınız insanlar, ilişkinizdeki negatif yönleri görmeyi pozitif yönleri görmeye daha çok meyillidir! "

ASLA MAĞLUP OLMAYIN !

Kendi ayakları üzerinde duran, ne istediğini bilen bir kadın olmanıza rağmen benliğinizi doğru şekilde yansıtmanız, bazı zamanlar mümkün olmayabilir. Fobiler, ilişkileri olumsuz yönde etkileyen nedenler arasındadır. O, aslında nasıl biridir, geçmişte yaşadıklarınızı yine yaşayacak mısınız?, sizden nasıl bir birliktelik bekliyor? Bu gibi sorular her kadının hayatının bir döneminde zihninde toplanabilir. Halbuki, olumsuz bir durum ile karşılaştığınız zaman münasibetinizi sorgulamayı burakmanız gerekir.İşlerinizi EVE getirmeyin

İş gününüz bitince işiniz tamamen ofiste kalmalıdır. Zihninizden de silinmelidir! Kitapta yer alan bir araştırma sonucuna göre çalışmaya yada iş düşünmeye neredeyse hiç ara vermeden devam eden  insanlara oranla diğer insanlar özel yaşamlarından daha memnun olduklarını söylüyor.

Acılarınızı unutmalısınız!

Kırıldınız ve sonra sizden özür istendi. Çok acı çektiniz ama karşı tarafı affetmeye karar verdiniz. Fakat içinizdeki acı hemen ortadan kaybolmuyor ve hissettiğiniz bu acının travmasını içinizde taşıyorsunuz. Fakat bu acıyı geride bırakabilir geleceğe bakmayı öğrenmelisiniz! Çünkü acıyı içinizde tutmanız, yaranın taze kalmasına neden olur.


Zihninizi okumasını beklemeyin

Üzücü bir durumda olduğunuzda partnerinizin, sıkıntınızı kendiliğinden anlamasını beklemeyin. Karşı taraf, zihninizi okuyamaz. Çoğumuz  partnerine  duygularımızı anlatmadan, onu, bizi yalnız bırakmakta itham ediyoruz. Gereken şey partnerinize hissettiklerinizi anlatmak.

Mükemmeli aramayı BIRAKIN

Günümüzde mutlu olmayan birlikdeliklerin belki de en büyük nedeni, "Daha mükemmelini yaşayabilirim 'düşüncesinden kaynaklanıyor. Sağlıklı ve tatmin edici bir ilişki daima mevcuttur ya da yaratılabilir!" Mükemmel ilişki' diye bir kavram asla var olmamıştır. Bu nedenle, her konuda sizinle hemfikir olan ya da her an sizi mutlu edebilecek biri ile karşılaşmayı ısrarla beklemek yerine, sizi en çok tatmin eden yaklaşımı kabul etmelisiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Akşam 7’den sonra yemek yememek kilo verdirir mi?

Merhaba arkadaşlar saat 19.00 den sonra yemeği keserseniz hücre onarımı ve gençleşmeyi sağlayan iki hormonunuz tam kapasite çalışır. Bu i...