Anne Sütünün Daha Çok Gelmesi İçin ÖnerilerSevgili anneler, hamilelik sonrası doğum telaşını atlatarak minik bebeğinize kavuştunuz. İşin zor kısmı aslında şimdi başlıyor. Bebeğinizin artık size daha fazla ihtiyacı var. Anne karnında, mucizevi gelişimini tamamlarken göbek kordonundan zahmetsizce beslenen bebeğiniz, artık dünya üzerindeki en özel gıdası "Anne sütü" ile buluşuyor.Anne sütü, içerdiği besinler ile yapay yollardan taklit edilmeye çalışılsa da bunun yeterli olmadığını hepimiz biliyoruz. Bebeğinize verebileceğiniz en değerli şey anne sütü. Anne sütünün önemi konusunda uzmanların sözlerine kulak vermek gerekiyor. Bebeğinizin sağlıklı gelişiminden, kemik yapısına, zekâ seviyesinden, bağışıklık sisteminin güçlü olmasına kadar önem vereceğiniz daha bir çok konuda anne sütünün önemi bilimsel olarak da kanıtlanmış durumda.

Peki bebeğinizin sağlığı için bu denli önemli olan anne sütünü nasıl artırabilirsiniz. Yapmanız gereken en önemli şey su tüketiminizi artırmanız. Günlük en az 2 litre su içerek sütünüzün artmasını sağlayabilirsiniz. Bazı gıdalar da süt artırmak için mükemmel özellikte yaratılmıştır. Hurma bu gıdaların başında gelmektedir. 5-6 adet hurma yiyerek sütünüzün nasıl arttığına şaşıracaksınız. 1-2 bardak reçete çayı hem anne sütünü artıracak hem de bebeğinizin sakinleşmesine fayda sağlayacaktır. Tahin, içeriğindeki susamın etkisiyle, süt artışını sağlayan önemli bir besindir. Ayrıca doktorunuzun tavsiye edeceği hazır karışımları da kullanabilirsiniz.

Anne sütünü artırmak için gıda takviyelerinin yanı sıra stresten uzak kalmanız, yeterince dinlenmeniz ve vücudunuzu soğuktan korumanız da önemlidir. Ayrıca evinizde yapabileceğimiz ufak egzersizler ile daha dinç olacağını gibi süt artışını destekleyebilirsiniz. Özellikle pilates ile anne sütünün arttığı tespit edilmiştir.
Bebeğinizin mümkün olduğunca uzun süre (en az 6 ay en fazla 2 yıl) anne sütü alması için evinizde uygulayacağınız basit yöntemleri mutlaka denemelisiniz.

İlginizi Çekebilecek Makaleler:

Bebek Nasıl Yıkanır?

Bebeklerde Gaz Sancısı ve Sebepleri

Yeni Annelere Bebek Bakım Tüyoları

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Akşam 7’den sonra yemek yememek kilo verdirir mi?

Merhaba arkadaşlar saat 19.00 den sonra yemeği keserseniz hücre onarımı ve gençleşmeyi sağlayan iki hormonunuz tam kapasite çalışır. Bu i...