Aşırı El Terlemesinin Nedenleri?


        Ellerimiz, sürekli kullandığımız bir organdır.  Bir şeylere uzanırken, temizlik yaparken, yazı yazarken, makyaj yaparken gibi pek çok işlerde ellerimizi kullanırız. El sağlığı ve hijyenini sağlamak bu yüzden biraz zordur. Sürekli kullanılan el çabuk kirlenir. Bakımını düzenli yapmak gerekir.  Nemli eller, çatlak ve el kurumasını engellediği için iyi bir durumdur. Ama ellerdeki fazla ıslaklık, el terlemesi şeklinde görüldüğü için oldukça rahatsız eder.
 Sıcaklık fazla olduğunda vücudun terlemesi doğal ve olması gereken bir durumdur. Ama yaz kış ellerde terleme oluyorsa bu anormal bir durum olup nedenleri iyi araştırılmalıdır. Ellerdeki bu terlemenin çok çeşitli nedenleri mevcuttur. Sizinle bugün ellerimizde oluşan terlemeyi ve terlemenin nedenlerini konuşacağız.

    El Terlemesinin Nedenleri:

     Ellerdeki terlemenin en önemli ve baskın nedeni aşırı uyarılan sempatik sistemidir. Sempatik sistemi verdiğimiz tepkileri ayarladığı kadar, terleme, kızarma gibi durumları da etkiler. Sempatik sistemi aşırı uyarılan insanlarda terleme, çabuk ve fazla kızarma da görülebilir.

Aşırı çalışan tiroit bezi
Çok fazla çalışan tiroit bezi de ellerde ve yüzde terlemelere neden olur.

Menopoz, obezite, stres yaşantısı, heyecansal durumlar da ellerde yoğun terlemeye neden olabiliyor.

Aşırı heyecanlı, asosyal kişilerde de el terlemesi, ağız kuruluğu fazla görülür. Bu kişiler başkaları ile konuşmaktan, tokalaşmaktan çok korkar. Ellerindeki ıslaklık başkalarını rahatsız eder diye fazla çekimser davranırlar.


Siz nedeni ne olursa olsun aşırı el terlemesi sorununuz varsa mutlaka doktora başvurun. 

İlginizi Çekebilecek Makaleler:

Seo Uyumlu Makale Yazmak

Marka Spor Ayakkabı Almak Mantıklı Mı?

Patates Kızartması Kanser Yapar Mı?

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

⇩ Bizi Facebook'tan Takip Edin :)

Nar Hotel Kemer:Tecrübe ve İncelemelerim

Merhaba sevgili seyehat etmeyi seven takipçilerim.Bugün sizlere geçen yaz ziyaret edip keyifli zaman geçirdiğimiz NAR HOTEL'den bah...


Diyet Yapmadan Kilo Verme

En Kolay Define Bulma Yöntemi

Evde Kaş Nasıl Alınır?

Yalan Söyleyen Birini Nasıl Anlarım?

En İyi Nescafe Nasıl Yapılır?

Patates Kızartması Kanser Yapıyor !