Bebeklerde Gaz Sancısı ve Sebepleri

 

İlk kez anne baba olan her bireyin korkulu rüyasıdır bebeklerde gaz sancısı. Bebekler gazdan dolayı sürekli olarak uykusuzluk, mide ağrısı gibi nedenlerden dolayı acı çekerler. Gaz sancısının oluşmasının en büyük nedenlerinden biri de sindirim sistemlerinin henüz tam olarak düzene girmemiş olmasıdır. Bir diğer neden ise annenin gün içerisinde ki yediği baharatlı, acılı gıdaların süt aracığıyla bebeğinizin bağırsaklarının sıkışmasına neden olur ve bebek bundan rahatsızlanır.Gaz sancısı olan bebekler gayet sağlıklı bebeklerdir. Bu bebekler ortalamanın üzerine büyüme ve gelişme gösterirler. Anne sütü yetmediği durumlarda bebeklerin şekerli su verilmesi, emzik ucunun pekmeze batırılması gibi durumlarda da bebeğin gaz sancısı artabilir. Bebeklerde gaz sancısının önlenmenin yolları vardır. Bebeğinizi olabildiğince anne sütü ile besleyin. Bebeğinizi çok fazla sıcak veya çok fazla soğuk ortamlardan uzak tutununuz. Sancısı olduğunda karnına ılık bez koyabilirsiniz. Her beslenmeden sonra mutlaka gazını çıkartmayı ihmal etmeyin. Bebeğinizin karnına masaj yaparak gazının çıkmasını sağlayabilirsiniz.

                      Bebeklerin gaz sancısı tedavisi için kullanılan bazı ilaçlar bebek çayları mevcuttur. Ama bunları uygulamadan önce doktorunuza başvurmalı ve danışmanızı tavsiye ederim. Özellikle sigara içen annelerinin bebeklerinde gaz sancı ağrıları iki kat daha fazla olabiliyor. Deneyimsiz ve çabuk sinirlenen bir anne iseniz bebeğiniz bundan çok fazla etkilendiğinden dolayı bu da sıklıkla gaz sancısına neden olur.

İlginizi Çekebilecek Makaleler:

Hamilelikte Fiziksel Değişmeler

Bebek Nasıl Yıkanır?

Yenidoğan Bebekler İçin Nasıl Kıyafet Alınır?

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Akşam 7’den sonra yemek yememek kilo verdirir mi?

Merhaba arkadaşlar saat 19.00 den sonra yemeği keserseniz hücre onarımı ve gençleşmeyi sağlayan iki hormonunuz tam kapasite çalışır. Bu i...