Beyaz Çayın Faydaları Nelerdir ?


Son dönemin popüler bitkilerinden biri olan beyaz çay, bitkinin tomurcuklarının elle toplanıp güneş ışığında kurutulmasıyla elde edilir. Elde ediliş şeklinin, fırınlama işlemine tabi tutulan diğer çaylara göre farklı olması içerdiği besin değerini korumasını sağlıyor. Besin değeri diğer çaylara göre daha yüksek olan beyaz çayın sağlık açısından birçok yararı olduğu gibi zayıflamaya da etkisi fazla.Bugün sizlere beyaz çayın faydalarını anlatmaya çalışacağım.
Beyaz çay, içerdiği yoğun antioksidan nedeniyle hücre yıpranmalarını en aza indirip hücre yenilenmesini destekler. Sonuç olarak vücudun tümör oluşturma riskini azaltarak vücudu kansere karşı korur. Yine içeriğindeki C ve K vitaminleriyle vücut direncini arttırarak bağışıklık sistemini güçlendirir.

Diş sağlığı açısından da yararlı olan beyaz çay, dişlerin daha güçlü olmasında da etkili. İçerdiği maddeler bakterilerle savaştığı için dişlerde plak oluşumunu azaltıp çürümeyi önleyerek kötü ağız kokusunu da engellemiş oluyor.

Besin değeri açısından zengin olan beyaz çayın, tansiyon ve kolesterolü düşürdüğü, kalp ritmini de dengede tuttuğu uzmanlar tarafından açıklanmıştır.

Cilt sağlığını da destekleyen bu bitki, cildi yıpranmalara karşı önleyerek daha sıkı ve esnek bir cilt oluşumu sağlıyor. Bu şekilde de cildi yaşlanmaya, kırışıklığa ve sarkmalara karşı önleyerek cildin genç kalmasına etki ediyor.

Uzmanlar beyaz çayın yağ yakıcı ve vücuttaki yağ oranını dengeleyici özelliğe sahip olduğunu, metabolizmayı hızlandırarak zayıflamaya da yardımcı olduğunu ve böylece obeziteyi de engellediğini ifade ediyor.

Sağlıklı bir cilt, kaliteli bir yaşam için zengin besinler içeren mucizevi bir bitki olan beyaz çayın günde iki fincan tüketilmesi öneriliyor. Bu kadar faydayı bir arada bulundurabilen beyaz çay hayatımızda bir an önce yerini almalı.

İlginizi Çekebilecek Makaleler:

İlk Buluşma Taktikleri

Yarışma Programı Mülakatları İçin 10 Denenmiş Tavsiye

Ihlamurun Faydaları

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Akşam 7’den sonra yemek yememek kilo verdirir mi?

Merhaba arkadaşlar saat 19.00 den sonra yemeği keserseniz hücre onarımı ve gençleşmeyi sağlayan iki hormonunuz tam kapasite çalışır. Bu i...