Çocuklarda tırnak yeme alışkanlığı en kolay nasıl bırakılır?


Bir davranış bozukluğu olarak görülen tırnak yeme alışkanlığı, uzmanlar tarafından anikofaji olarak isimlendirilir. Genellikle çocuklarda 3-4 yaşlarında ortaya çıkmaktadır. Ünlü psikanalist Sigmund Freud, tırnak yeme alışkanlığını bir saplantı olarak görmüştür. Oral dönem olarak adlandırılan dönemde, çocuğun temel zevk bölgesi ağız çevresidir. Çocukların emme ve yeme alışkanlıkları düzenli olarak karşılanmazsa, bu dönemde çocuklarda oluşan saplantı tırnak yeme alışkanlığı adını alır. 

Başkalarından da taklit edilerek kazanılan bu alışkanlık, bebeklik döneminden gelen bir saplantıyla da oluşabilmektedir. Tırnaklarını yiyen çocukların dörtte üçü tırnak yeme alışkanlığını 35 yaşına kadar sürdürmektedir. Tırnak yeme, bebeklik döneminin dışında, ilerleyen yaşlarda da ortaya çıkabilecek bir davranıştır. Stres, endişe, kaygı, sıkıntı anında da, bilinç dışı olarak ortaya çıkabilir.

 Tırnak yeme, toplum tarafından hoş karşılanmaz. Kötü görünen tırnaklar, diğer insanlar tarafından dışlanmaya kadar gitmektedir. Sağlığı da olumsuz etkileyerek, enfeksiyon, bakteri gibi durumların oluşmasını sağlamaktadır. Tırnak yemeyi önlemenin çeşitli yolları vardır. Öncelikle tırnakların temiz ve bakımlı olmasına dikkat etmek gerekir. Sonra, eczanelerde ya da kozmetik dükkanlarında satılan acı ojeler, nemlendiriciler, tırnak yemeyi önleyen kremler, yağlar kullanmak gerekir. 

Bunun dışında oyalanacak şeyler bulmalısınız. Stres topuyla oynamayı, resim yapmayı, yazı yazmayı siz ya da çocuğunuz yapabilir. Bu davranışlar, tırnak yemeyi unutturacak ve tırnak yemek için size ya da çocuğunuza fırsat vermeyecektir.  Hala bir sonuç alamıyorsanız da bir doktora gitmenizde fayda var. Uzmandan tedavi görerek, çocuğunuzun bu alışkanlığı bırakmasını sağlayabilirsiniz. 

Tırnak yeme alışkanlığı, hem obsesif kompulsif bozukluk sorununa hem de görüntü açısından, kötü olan bu davranışı ortadan kaldırmak için çocuklarınıza zaman ayırın, bu alışkanlıktan onları kurtarın. Bu alışkanlığa düşüren davranışlar, anne baba ilgisizliği, stres, aşırı baskı, çocuğu aşağılamak, çocuğun önünde anne baba kavgaları, bu davranış bozukluğunu ortaya çıkarmaktadır. 

İlginizi Çekebilecek Makaleler::

Patates Kızartması Kanser Yapar mı?

Örgü Örmek ve Öneriler

En Ucuz Beyaz Eşya

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Akşam 7’den sonra yemek yememek kilo verdirir mi?

Merhaba arkadaşlar saat 19.00 den sonra yemeği keserseniz hücre onarımı ve gençleşmeyi sağlayan iki hormonunuz tam kapasite çalışır. Bu i...