Hamilelikte En Belirgin 4 Fiziksel Değişim


Gebeliğiniz boyunca acaba yüzümde lekeler mi çıktı? Bu hormonal değişikliklerde neyin nesi? Aldığım kilolar vücudumu deforme eder mi? Gibi sorular hamileliğiniz boyunca sizi rahatsız eder durur. Aklınızdaki bu sorulardan kurtulmak için vücudunuzdaki fizyolojik değişikliklere hazır olmalısınız ve bu değişimleri kabul etmelisiniz .Peki 9 ay 10 gün boyunca vücudunuzu nasıl değişimler bekliyor ve bunlara nasıl adapte olmalısınız? İşte anne adaylarını bekleyen önemli fizyolojik değişimler.

1-)Kilo Artışı: Hamilelikteki değişimlerin ilk  başında hiç şüphe yok ki kilo artışı gelir. Bu durum hamileliğin sürdürebilmesi için çok önemlidir. Çünkü bebeğin sağlıklı doğması için anne adaylarının belli kilolara sahip olması gerekir. Yapılan araştırmalara göre sağlıklı bir annenin  hamileliği boyunca 10-12 kilo alması gerekiyor bu hem anne hem de bebek sağlığı için oldukça önemlidir.

2-)Cilt yapısındaki değişimler: Hamilelik boyunca saçlarda ve tırnaklarda birçok değişiklikler yaşanır. Fakat en dikkat çekici değişiklikler anne adaylarının ciltlerinde görülür. Gebelerin ciltlerinde aşırı bir kuruluk ve bu kuruluktan dolayı göğüslerde ve karın bölgesinde çatlamalar meydan gelir. Ciltteki bu değişimlerin olumsuz etkilerini  en aza indirmek için anne adayları hamilelik boyunca vücutlarını sık sık nemlendirmeli ve vücutlarının nem dengesini korumaya çalışmalıdırlar.


3-)Uyku Düzenindeki Bozulmalar: Yapılan araştırmalara göre anne adaylarının bir çoğu gebelikte uyku problemleri yaşar bunun sebebi ise vücuttaki hormonal değişiklikleridir. Bu uyku problemlerine bağlı olarak anne adaylarında gün içinde uyuma hali ve konsantrasyon bozuklukları sıkça görülür. Ayrıca hamileliğin son aylarında bebeğin büyümesine bağlı olarak da anne adayının uyku esnasındaki hareket kabiliyeti kısıtlandığı için uykuda ki düzensizlikler son aylarda da hamileleri etkiler.4-)Hormonal Denge: Gebelikte anne adaylarının vücudunda bazı hormonal farklılıklar meydana gelir bu değişimler hamilelerin kanlarındaki ph miktarında da değişmelere neden olur. Buna bağlı olarak anne adayında akıntılar fazlalaşır ve enfeksiyona meyil artar. Vajinal asit miktarındaki artma sonucunda vajinal mantar enfeksiyonları görülebilir.

 Ayrıca özellikle hamileliğin son dönemlerinde meme bezleri çalışmaya başlar  ve meme başlarında beyaz veya sarı renkteki sütün geldiği görülür. Bu süt ıslak sabunlu bir bezle silinebilir. Eğer ki bu süt gün içinde anne adayını rahatsız ediyor ise günlük göğüs pedlerini kullanabilir.

İlginizi Çekebilecek Makaleler:

Bebek Nasıl Yıkanır?

Yenidoğan Bebekler için Nasıl Kıyafet Alınır?

Bebek Bakım Tüyoları

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Akşam 7’den sonra yemek yememek kilo verdirir mi?

Merhaba arkadaşlar saat 19.00 den sonra yemeği keserseniz hücre onarımı ve gençleşmeyi sağlayan iki hormonunuz tam kapasite çalışır. Bu i...