Ihlamurun En Bilinmeyen Faydaları


Ihlamur, ıhlamur ağacının çiçeklerinden oluşur. Eşsiz bir kokuya sahiptir. Doğanın sayısız mucizevilerinden biri olan ıhlamur birçok derdinize deva olmak için gelmiş sanki.Ihlamurun faydalarını saymakla bitmez elbette. Ihlamur sinirleri yatıştırıcı etkisiyle güne daha dinç daha sakin başlamanızı sağlar. Kan dolaşımınızı düzenlemeye yardımcı olur.

 Geceleri yatmadan önceden tüketildiğinde rahat bir uyku çekmenizi sağlar. Adet sancılarına da çok iyi gelip ağrılarınızı hafifletmeye yardımcı olur.  Böbrek taşı ve kumunu düşürmenizi sağlar. Sindirim sistemini de düzenlemesini sağlar. İdrar söktürücü etkisi vardır. Vücudu terletir ve zararlı maddeleri dışarı atmanızı sağlar. Göğsü yumuşatır. Girdiğimiz bu kış ayında hasta olmaya meyilli vücutların direncini arttırmaya soğuk algınlığından korumaya çok iyi gelir.

 Gribe iyi gelmesini sağlar. Saç dökülmesini sağlar. Kaynamış suyu n içine atılmış bir tutam ıhlamuru 10 dakika kadar bekletip demlendikten sonra süzün ılıyınca temizlenmiş yüzünüzü ıhlamurlu su ile yıkadığınızda yumuşacık bir cilde sahip olacaksınız.  Romatizma ve gut sağlık problemlerine çok iyi gelmektedir.

Ihlamurun şifa olduğu diğer faydalar da şöyle:
Saç dökülmesine iyi gelir. Deriyi güçlendirir
Hipertansiyonu olanları rahatlatır ve iyi gelir.
Karaciğer iltihabına, damar tıkanıklığına iyi gelir.
Kansızlığa, kalp çarpıntısına, romatizma gibi sağlık sorunlarında ıhlamur tüketimi vücuda iyi gelecektir.

Balgam söktürücüdür.
Terletip vücudunuzdaki ateşi atmanıza yardımcı olur.
Baş ağrılarına iyi gelir ve rahatlamanızı sağlar. Kokusu nefesinizi açar.
Selülit tedavisinde kullanılır. 
Burkulma ve ezilmelere de iyi geldiği bilinmektedir.

İlginizi Çekebilecek Makaleler:

Biberiye Çayının Faydaları

Şeftalinin Faydaları

Bebek Nasıl Bakılır?

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Akşam 7’den sonra yemek yememek kilo verdirir mi?

Merhaba arkadaşlar saat 19.00 den sonra yemeği keserseniz hücre onarımı ve gençleşmeyi sağlayan iki hormonunuz tam kapasite çalışır. Bu i...