Kına nerede yetişir?Faydaları nelerdir?
Ağlarot fesilesinden olan kına tropik ülkelerde doğal ve kültürel ortamda yetişen yıllık hamyeşil bitkidir.
 Kına boya, süs ve tedavi bitkisi olarak çok eskiden bilinmektedir.


Yüksekliği 1,5-2 bazen ise 7 metreye ulaşan kına bitkisi 20-30 yıl yaşıyor. Bitkinin birinci yılda verdiği ürün daha kaliteli olur. Sıcak iklim kına bitkisi çalı ve ağaç şeklinde, ılıman iklim koşullarında ise ot şeklinde bitiyor. Çiçeklerinin rengine göre kına beyaz çiçekli ve kırmızı çiçekli oluyor. Çiçekleri gül gibi kokuludur, nohut boyda yuvarlak meyve getirir ve tohum bu meyvelerden alınır. Ucu sivri, oval yapraklarının uzunluğu 3-5 cm, genişliği 1,5-2 santimetreye ulaşır.Doğal ortamda kına Kuzey Afrika'nın, Arabistan'ın, Lübnan, Pakistan, İran, Yemen, Somali'nin, Sri Lanka'nın, Hindistan'ın, Japonya'nın, Florida'nın, Kaliforniya'nın tropikal ve subtropikal iklime sahip olan dağ eteklerinde yetişiyor. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, Azerbaycan'da (İstanbul, Şirvan, Nahçıvan bölgeleri) ve Güneydoğu Türkmenistan'da, ayrıca Karadeniz kıyılarında geniş alanda yetişiyor. Alimlerimizden eczacılık doktoru RK Aliyev kınanın tüm hisselerini dahil renk verici maddelerini temiz kristal şeklinde alarak klinik test yapmış ve belli etmiştir ki, kınadakı renk verici maddeler kuvvetli antiseptik özelliğe sahiptir. Yapılan kimyasal analizler gösteriyor ki, kına tozunda çeşitli yağlar, selüloz, azotlu, kül, pantizon, kitre, antraqlikozidlər, renk verici maddeler, tannin maddeleri, klorofil, S ve K vitaminleri vardır.
Hindistan'da ise karaciğer, dalak, romatizma, cüzzam ve zor tedavi edilen deri hastalıklarını kına ile tedavi ediyorlar. Kına boyama, süs amacıyla da kullanılan en eski bitkilerden. Saçın, sakalın boyanmasında, el-ayak tırnaklarının boyanmasında kına denenmiş bir bitkidir. Kınanın çiçeklerinden çeşitli parfümler alınır. Kınalı sabundan ve şampuandan kullanıldığında saç parlak kestane renge çalıyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

⇩ Bizi Facebook'tan Takip Edin :)

Nar Hotel Kemer:Tecrübe ve İncelemelerim

Merhaba sevgili seyehat etmeyi seven takipçilerim.Bugün sizlere geçen yaz ziyaret edip keyifli zaman geçirdiğimiz NAR HOTEL'den bah...


Diyet Yapmadan Kilo Verme

En Kolay Define Bulma Yöntemi

Evde Kaş Nasıl Alınır?

Yalan Söyleyen Birini Nasıl Anlarım?

En İyi Nescafe Nasıl Yapılır?

Patates Kızartması Kanser Yapıyor !