Küçük Çocuklarda Otizmin Belirtileri Nelerdir ?            Otizm; erken dönemde teşhisi konulduğu zaman çok daha kolay ve çabuk bir tedavi sürecine mazur kalsa da pek çok çocukta malesef ki erken dönemde otizm teşhisi yapılamıyor. Bu da çocuklarda ciddi gelişim ve büyüme sorunlarına sebep olabiliyor. Bugün sizlere otizm teşhisinde gerekli olan 10 temel maddeyi belirteceğiz. Bu belirtiler sayesinde çocuk daha 1 yaşına gelmeden otizm teşhisi konularak gerekli önlemler alınabilir ve yaşanabilecek bozuklukların önüne kolayca geçilebilir.


 İlk olarak kendisine bakan kişilere çocuğun nadiren gülümsemesi bir bozukluğun göstergesi olabilir. İkinci olarak; başkalarının yaptığı hareketleri ve çıkardığı sesleri çok nadiren taklit etmesi çocuğun algılamada zorluk çektiğinin göstergesi olabilir. Üçüncü olarak; çocuğun ses çıkarmada gecikmesi ya da çok nadir ses çıkartması otizm belirtisi olabilir. 

Dördüncü olarak; 6-12 aylıkken ismine gereken tepkiyi vermemesi bir algı sorunu olduğunun göstergesi olabilir. Beşinci olarak; 10 aydan sonra el işaretleri ile iletişimini sürdürmeye çalışması bir sorunun göstergesi olabilir. Altıncı olarak; göz teması sağlayamama, yedinci olarak; dikkatinizi çekmek için uğraşmaması sekizinci olarak; ellerinde, ayaklarında, bacaklarında sertleşmelerin olması ya da bileklerini çevirmeye çalışma gibi olağan dışı davranışlar sergileme, vücut hareketlerinin anlamsız olması ve bunları tekrarlaması otizmin habercisi olabilir.

 Dokuzuncu olarak; onu kaldırmak istediğinizde size doğru yönelmemesi ve son olarak da yuvarlanma, emekleme gibi hareketler açısından motor geriliğinin gözlenmesi otizmin teşhisinde dikkat edilmesi gereken en temel 10 maddedir. Bu olguların bebeğinizde mevcut olduğunu düşünüyorsanız kesinlikle bir doktora başvurmalı ve hastalığın önlemini almalısınız. Erken teşhis ile beyin gelişiminin daha çabuk düzene girmesi sağlanabilir. Unutmayın ki, beklemek değil erken teşhis hayat kurtarır. 

İlginizi Çekebilecek Makaleler:

Çocuklarda Tırnak Yeme Alışkanlığı Nasıl Bırakılır?

Patates Kızartması Kanser Yapar mı?

Şeftalinin Faydaları


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Akşam 7’den sonra yemek yememek kilo verdirir mi?

Merhaba arkadaşlar saat 19.00 den sonra yemeği keserseniz hücre onarımı ve gençleşmeyi sağlayan iki hormonunuz tam kapasite çalışır. Bu i...