Lepistes Aynı Akvaryumda Yavrularını Yer Mi?

   Lepistes yavrularını yer mi? Doğurduğu yavrularla aynı akvaryumda kalabilir mi?Bugün bu konuyu inceleyip sizlere bilgi vermeye çalışacağız.

   Lepistes akvaryumcu dostlarımız için vazgeçilmez bir hobidir.Özellikle avkaryum hobisine yeni başlamış olan arkadaşlar gerek renkleri gerekse su içindeki kıvrımlı hareketlerinden dolayı birçok akvaryum sevenin ilk balığı olmuştur lepistes.


   Lepistes balıklarının en önemli ve insanları kendisine çeken özelliği her 25-35 günde bir yavru verebilme özelliğidir.

Lepistesler doğurduktan sonra yavruları hızlı bir şekilde sağa sola kaçışır ve akvaryumda saklanacak bir yer arar.Peki bu ufak yeni doğmuş yavrular kaçmayı hatta saklanmayı nereden biliyor.Doğuştan gelen içgüdüsel bir özellik belli ki.Peki anne yada baba lepistes yavrusunu yer mi?    Bu sorunun en kısa ve net yanıtı:Evet eğer ufak bir akvaryumda yavrulara kaçabilecek çok fazla bir alan sağlanmamışsa akvaryumdaki diğer lepistesler yeni yavruları afiyetle yiyeceklerdir.


            Lepistesin yavrularını yememesi için ne yapmak gerekir?  En basit yöntem akvaryumu biraz kaçacak yerlerle donatmaktır.Yani siz kendinizi hayatı bilmeyen yeni bir lepistes yavrusu gibi düşünün,kaçacak saklanacak yerler ararsınız değil mi?O zaman lepistes akvaryumumuzu bol bol yeşillikli yapıyoruz ki yeni doğan yavrular yeşilliklerin arasına saklanıp yenmekten kurtulsunlar.Şunu da unutmayalım bir lepistes yavrusunun yenmemesi yaklaşık 1 hafta içinde net belli olur.Yani bir yavru 1 hafta içinde yem olmamışsa artık çok fazla tedirgin olmanıza gerek yok.Peki başka ne yöntemler var.


Lepisteslerin yeni yavruları yememesi için çoğu akvaryumcunun kullandığı süslemek için kullanılan naylon kağıtlar kıvır kıvır yapılır ve akvaryumun bir köşesine resimde de gördüğünüz gibi bırakılır.Yeni doğan yavrularımız ise rahatça bu kıvırcık topun aralarına girerek saklanır ve orada yavaş yavaş büyürler.


Peki Akvaryumda Yavruluk Kullanırsak ne olur.

AKVARYUMDA YAVRULUK KULLANMANIN ZARARLARI

Eğer akvaryumunuzda akvaryum kullanmak isterseniz en kısa zamanda bu düşüncenizden vazgeçmenizi öneririm.Çünkü yavrulukta günlerce kalan balık strese girer ve ölüme yol açabilir.Şöyle düşünün sizi küçücük bir odaya kapatsalar ve doğurmanızı bekleseler güzel olur mu?O yüzden akvaryumda yavruluk kullanımı asla ve asla gerekli değildir.

Yapmanız gereken sadece akvaryumunuzu güzelce dekore etmek ve birkaç verdiğim taktiği uygulamak.Eğer bomboş akvaryuma balıklarınızı bırakırsanız lepistes yavrularını yer tabikide :)


Eğer sıfırdan akvaryum kuracaksanız aşağıdaki konu size yardımcı olabilir.


2 yorum:

  1. benim lepsiteslerim 8 tane 6disi 2erkek 4tanesi hamile rafya yaptım yavrulyınca yavrularım korunurmu sızce lutven acil cevap\\\******************************************************************************************************************************

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Korunmaz bütün yavrularını yicekler tek bir yavru bile kalmayacak.Kalsa bşle gece yiyecekler işin çok zor dostum

      Sil

Akşam 7’den sonra yemek yememek kilo verdirir mi?

Merhaba arkadaşlar saat 19.00 den sonra yemeği keserseniz hücre onarımı ve gençleşmeyi sağlayan iki hormonunuz tam kapasite çalışır. Bu i...