Metebolizmayi Motor Gibi Hızlandıracak ÖnerilerKadınlar kış aylarında aldıkları kilolardan kurtulmak için şimdiden diyetlere başlıyor. Malum kış aylarında daha çok hareketsizlikten metabolizmamız yavaşlıyor, fakat bilinçsizce yapılan diyetlerde bir bu kadar yavaşlatmaktadır. Şimdi biz sizin metabolizmayı hızlandırmak için önemli 10 öneriyi araştırdık.


1- Kahvaltı günün en önemli öğünüdür. Örnek verecek olursak; omur kemiği gibi düşünün. Omur kemiğini ne kadar sağlıklı olursa sizde o kadar sağlıklı olursunuz. Dolayısıyla metabolizmayı hızlandırmak için kahvaltı şart.

2- uzmanlar devamlı olarak uyarıyor bizleri diyetler konusunda. Aç kalarak zayıflanmaz, tam tersi daha çok kilo alırsınız. Örneğin siz vücudunuzu aç bırakıp sonra birden yemek yerseniz, vücudunuz aç kalacağını düşünerek metabolizmayı hem yavaşlatacaktır hem yağ depolayacaktır.

3- Az önce de belirtiğimiz gibi uzun süre aç kalmayın. Vücudunuz aç kalarak metabolizmanızın çalışmasını durduracaktır çünkü enerji tasarrufu yapması gerektiğine inanır böylece de yağ depolamaya başlar.

4- Her gün menüyü farklılaştırın. Yediğiniz her besin kaynağı vücudunuzda farklı yarar sağlayacaktır.

5- Lif bakımından zengin olan yiyecekler bol bol tüketin. Çünkü onlar hem hazmı kolaylaştırıp hem de uzun süre tok tutacaktır. Bol miktar çiğ sebze ve meyve tüketin.

6- Daha çok Protein tüketin. Çünkü vücut Proteinleri eritirken daha  çok enerji harcaması gerek ki bu  da metabolizmayı hızlandırır.

7- Bazı hastalıklarda metabolizmanın yavaşlamasına neden olmaktadır. O nedenle bu konuyu doktorunuzla görüşün.

8- Ve olmazsa olmaz olan su tüketimi. Metabolizmayı inanılmaz hızlandırır. Su her zaman idrara çıkmamızı sağlar, bu da metabolizmamızın çalışmasını sağlar.

9- uzmanlar günde 6 ile 8 arası uyumamızı öneriyor. Çünkü uykusuzluk veya fazla uyku metabolizmayı yavaşlatıp etkilemektedir.

10- Hareket etmek de metabolizmamızın en iyi şekilde çalışmasını sağlar, bu nedenle  en az günlük yarım saat yürüyüş veya egzersiz yapın.

İlginizi Çekebilecek Makaleler:

İsveç Diyeti Nasıl Yapılır?

Patates Diyeti Nasıl Yapılır?

7 Günde 3 Kilo Verdiren Diyet Listesi

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Akşam 7’den sonra yemek yememek kilo verdirir mi?

Merhaba arkadaşlar saat 19.00 den sonra yemeği keserseniz hücre onarımı ve gençleşmeyi sağlayan iki hormonunuz tam kapasite çalışır. Bu i...