Şeftalinin Hiç Bilmediğiniz Egzotik Faydaları

                                           
     
      Yaz aylarında oldukça fazla tükettiğimiz bir meyve olan şeftali hakkında aslında yeterince bilgiye sahip değililiz. Yerken bile lezzeti ile insanı memnun eden ve yedikçe insanın yiyesi gelen bu harika meyve, insana güzellik katmanın yanı sıra, sağlık açısından da oldukça önemli besin değerlerine sahip.


 İçeriğinde A, B1, B2, B3 vitaminlerini barındırmakla birlikte, tam bir potasyum, fosfor ve de protein deposu. 100 gram bir şeftali de bütün bu besin değerlerini bulabilirsiniz. Kalsiyum, magnezyum ve demir yönünden de oldukça zengin bir meyve. Şeftali gün içerisinde olduğu kadar, akşam yemeklerinden sonra da keyifle tüketilen bir meyve olup, reçel, marmelat ve komposto olarakta damak tadımızı fazlası ile memnun etmekte. Yalnızca bununla da kalmayıp şeftali suyu olarakta raflarda ve dolaplarımızda yerini almakta. Muhteşem bir bağırsak çalıştırıcı olan bu meyve sindirimi kolaylaştırmanın yanı sıra, hazım problemlerini de ortadan kaldırmakta. Özellikle çocuklarımıza gönül rahatlığı ile mevsimi geldiğinde taze olarak yedirecebileceğimiz bu meyve, 
kabızlığın br numaraları ilacı. Vücudun hastalıklara karşı direncini arttıran şeftali, kanı temizleyerek yenilediği gibi aynı zamanda doğal bir ateş düşürücü. İyi bir karbonhidrat kaynağı olan şeftali, içeriği ile posa bakımından da oldukça zengin bir meyve. Şeftali madensel tuzlar ve şeker açısından da doyurucu bir yapıya sahip olup, çiçekleri bakımından da önemli bir yere sahip. İnsan vücuduna sağladığı yararları ile geniş bir sağlık yelpazesi olan şeftalinin sağlık açısından ne denli mühim bir meyve olduğunu şu şekilde sıralayabiliriz.

*Kansere karşı koruyarak, vücuda direnç katar, kanserli vücudu iyileştirmeye destek olur.

*İdrara çıkmayı kolaylaştırdığı gibi, idrar yollarını enfeksiyonlara karşı korur. Aynı zamanda harika bir ateş düşürücüdür.

*Kalp krizi riskini azaltarak, günümüzün yaygın ve ciddi hastalıklarından biri olan şeker hastalığına karşıda koruyucu bir yapıya sahiptir.
*Sinirleri yatıştırdığı gibi, uykusuzluk problemini de gidermeye yardımcı olur.

*Kanı temizler. Böbreklerin düzenli çalışmasını sağladığı gibi, böbrek taşlarının erimesine de yardımcı olur.

*Narin ve kuru ciltler için yüzde yüz nem kaynağıdır. Hatta soyulmuş ve püre haline getirilmiş bir şeftali cilt maskesi olarak da kullanılabilir. 

İlginizi Çekebilecek Makaleler:

Biberiye Çayının Faydaları

Ihlamurun Faydaları

Göz Seyirmesi Neden Olur?

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Akşam 7’den sonra yemek yememek kilo verdirir mi?

Merhaba arkadaşlar saat 19.00 den sonra yemeği keserseniz hücre onarımı ve gençleşmeyi sağlayan iki hormonunuz tam kapasite çalışır. Bu i...