Topuk Çatlaklarını Gidermek İçin Farklı Yöntemler


Topuk çatlakları hem görüntü açısından hem de sağlığımız açısından bir problemdir. Topuklardaki çatlaklar günlük yaşamımızda sürekli ayakta duran kişiler için can sıkıcı bir problemdir. Topuk çatlakları olan kişilerde ayrıca yürüme sıkıntısı da olur. Bu yüzden topuk çatlaklarını tedavi etmek gerekir. Doğru ayak bakımı yapılması gerekir.


 Topuk çatlakları çok fazla ayakta kalan kişilerde ve gün boyu topuklu ayakkabı giyen kadınlarda çok olmaktadır. Bu yüzden ayak bakımımızı sürekli yapmalıyız. Güzellik salonlarında sıklıkla pedikür yapmalıyız. Topuklarımız için herkesin kullandığı malzemeleri kullanmamak daha faydalı olur. Çünkü çeşitli hastalıklar kapabiliriz. Bu konuda biraz titiz davranılmalı, ayak sağlığını önem verilmelidir. Topuk çatlaklarını için kremler kullanabiliriz. 

Ayrıca topuk çatlakları için vazelin çok iyi gelmektedir. Topuklarımızı yumuşatır. Peki, topuklarımızda çatlaklar neden olmaktadır? Büyük ihtimalle bu ayak mantarlarına işaret eder. Ya da ayaklarınızda egzama olmuş olabilir. Topuk çatlakları genelde kuru ciltlerde olmaktadır. Bu yüzden sürekli ayaklarımıza krem sürmemiz faydalı olacaktır. Banyo yaptığımız zaman ayaklarımız yumuşadığından ayaklarımızı ponzo taşıyla temizleyelim. Ayaklarımızı yıkadıktan sonra kurulayalım. Eğer kurulamazsak çatlaklara davetiye çıkartırız.


 Krem seçimimizde özellikle E vitamininden yana olmalıyız. Çatlaklarımız gidene kadar sürekli çorap ve kapalı ayakkabı tercih etmeliyiz. Özellikle gece yatmadan önce ayaklarımıza vazelin sürüp çorap giymemiz çok faydalı olacaktır. Farklı bir yöntem ise soğuk suyun içine elma sirkesi koyup ayaklarımızı yarım saat içinde tutmalıyız. Aynı şekilde ayaklarımıza saf gül suyu ve zeytinyağı kullanmamızda faydalı olacaktır. Bu yöntemler topuklarımızı yumuşatacaktır. Aynı şekilde gül suyu sadece ayak topukları için değil aynı zamanda tırnaklarımız içinde çok faydalıdır. Diğer bir öneri ise ayaklarımıza gliserin ve limon maskesi yapıp uygulamaktır. Bu sayede ayaklarınız ve  topuklarınız yumuşacık olur, ve zamanla çatlaklarınız azalır.

İlginizi Çekebilecek Makaleler:

En iyi Android Oyunları

Diyetsiz Zayıflama Yöntemleri

Uçuk Nasıl Geçer?

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Akşam 7’den sonra yemek yememek kilo verdirir mi?

Merhaba arkadaşlar saat 19.00 den sonra yemeği keserseniz hücre onarımı ve gençleşmeyi sağlayan iki hormonunuz tam kapasite çalışır. Bu i...