Yeni Anneciklerimize Bebek Bakım Tüyoları


Bir anne, bebeğini 9 ay karnında taşıdıktan sonra ona en iyi şekilde bakmak ister. Tabi deneyimli anneleri, büyükleri dinlemek adetten sayılır ama uzman bir doktordan bilgilenmek daha önemlidir. Biz de sizlere, hem anne tadında hem de doktor tadında tüyolar ve bakım önerileri vereceğiz.


Bebeğimiz doğunca, önce onu emzirmek gerekir. Anne sütü en sağlıklı ve faydalı süttür. Bebekler genellikle ağlamalarıyla bilinir. Bebeklerde nedeni bilinmeyen ağlamalar kolik olarak isimlendirilir. Her ağlama da kolik olmayabilir. 

Bebekler acıktıklarında ya da gazı olduğunda ağlarken bazen de nedensiz ağlamaktadırlar. Bu kolik ağlamalar bebeğin rahatsızlığı olduğunu göstermez, kolik ağlamalar; bebeğin dış dünyaya uyum sürecinde gözlenen ağlamalardır. Bebekleri kucağa almanızda da fayda var. Kucağa alınan bebekler kendilerini güvende hissedecektir. Ve anne babasının tenine yaklaşarak hem güven, huzur hem de mutluluk duyacaktır. Bir sarılma bebeği susturabilir. 

   Bebeğin başını boynunuza ve omzunuza yaklaştırarak bebeğinizin rahat etmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca yeni doğanlarda görülen; başta bıngıldak bebeklere daha narin ve yumuşak davranmamızı anlatmaktadır. Bıngıldak; bebeğin kafatası kemiklerinin henüz birleşmediğini gösterir ve en hassas olan bölgedir. Bu bölgeye maruz kalabilecek şeylerden bebeğimizi korumalıyız. 8 ile 18 ay dolunca bu bıngıldak kapanmaktadır. 

   Bebekleri beslenmede kullanılan biberon, emzik, mama kaşığı gibi nesneleri, bebeğinizin mikroplara maruz kalmaması için sterilize etmek gerekmektedir. Kaynar suyla sterilize edebilirsiniz. Yumuşak tonda gelen bir müzik, bebeğinizin sakinleşmesini ve huzurlu bir şekilde uyumasını sağlar. Dinlendirici müzikler açarak bu huzuru ve sakinliği yakalayabilirsiniz. Emzikler bebeğin nefes almasını kolaylaştırır, ama emziğe ve anne memesine gösterdiği dil ve damak hareketleri farklıdır. Emzikten sonra anne memesine alışamamasını istemiyorsanız ilk 3 ay emzik kullanmayın. Son olarak bebeğinizi sık sık banyo yaptırın. Banyo yaptırmak bebeğinizin rahatlamasını ve sağlıklı bir şekilde uyumasını sağlayacaktır. 

İlginizi Çekebilecek Makaleler:

Bebek Nasıl Yıkanır?

Bebeklerde Gaz Sancısı

Bebekler için kolay Mama Tarifleri

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Akşam 7’den sonra yemek yememek kilo verdirir mi?

Merhaba arkadaşlar saat 19.00 den sonra yemeği keserseniz hücre onarımı ve gençleşmeyi sağlayan iki hormonunuz tam kapasite çalışır. Bu i...