Zencefilin Faydalarını Okuyun ve ŞaşırınDoğanın eşsiz hediyesi olan zencefil doğu baharatı. Zencefil bünyesinde eterli yağ olan bitkidir. Genelde, bu bölümde üç çeşit bitkinin köklerinden zencefil alınır. Bunlar: eczane zencefili, Alpinia zencefili ve zerdeçal zencefilleridir.Bu bitkilerin üçü de Güney Asya'nın nemli tropik ormanlarında yetişiyor.


Zencefil gıda endüstrisinde kokulu baharat gibi geniş bir alanda kullanılır. Zencefilin aynı zamanda, tedavi önemi de vardır.Midenin sindirim faaliyetini artırır, mide-bağırsak iltihabının çürüme sürecini önler. Zencefil çayının kronik mide-bağırsak hastalığına yakalananlar için çok yararı var.
Geleneklerine bağlı olan Çin tıbbında yaygın olarak kullanılan zencefil, modern Çin tıbbında da yerini muhafaza etmektedir. Çin'de yayımlanan günlük ilaç kullanımı kılavuzunda zencefilin tedavideki önemi vurgulanmaktadır. Çinliler zencefili mide ve karın ağrılarında, ishalde, üşütmede ve romatizma hastalıklarında kullanılırlar.

Hindistan'da zencefilin kullanım tarihi 2000 yıl öncesine kadar uzanmaktadır. Özellikle, güneş ışığında kurutulmuş zencefil nezle, astım, öksürme, bağırsak hastalıkları, iştahsızlık,hazımsızlık ve romatizma hastalıklarında tedavi amaçlı kullanılıyor.
Üşüdüğünüzü  hissederken zencefilli çay içebilirsiniz. Zencefilin içeriğinde virüs karşıtı bileşenler ve enfeksiyon ile mücadelede yardım eden eter yağları var.
Bunun için birkaç kaşık zencefil, karabiber, 4 adet kakule, zevke göre karanfil veya tarçın da gerekir. Baharatlar ezilir, küçük bir tencereye 280 ml. sıcak su doldurulur. Ezilmiş baharatı suya ekleyin, zayıf ateşte 20 dakika kaynatın. Sonra bir çimdik siyah çay, biraz süt ve bir çay kaşığı bal katmak gerekir. Bu çayı içenler sabahları kendilerini zinde ve güçlü hissediyorlar.

Güzellik için kullanılan zencefil

Yemeklerde kullanılan zencefil kozmetik açıdan da yararlıdır.
Zencefil çayı ile yüzünüzü silin ve sonra nemlendirici sürün. Cildiniz parlak ve sağlıklı olacaktır. Zencefil çayını içtiğinizde de cilt tazelenir.
Zencefil çayı fiziksel ve zihinsel yorgunluğu ve ayrıca stresi de ortadan kaldırır.

Nasıl kullanılır?

Zencefili toz olarak kullanmak yerine, daha çok tazesini almaya çalışın, tazesi çoğu markette satılıyor. Yumru şeklinde olan bu bitkiden ince bir dilim kesin, kabuğunu soyduktan sonra rendeleyerek bitki çaylarınıza ekleyebilir veya dilim olarak sebze yemeklerinize katıp sebze ile birlikte pişirebilirsiniz.Ayrıca, zencefil bisküvi veya Keke oldukça güzel bir koku verir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Akşam 7’den sonra yemek yememek kilo verdirir mi?

Merhaba arkadaşlar saat 19.00 den sonra yemeği keserseniz hücre onarımı ve gençleşmeyi sağlayan iki hormonunuz tam kapasite çalışır. Bu i...