Antibakteriyel Sabunlar Gerçekten Zararlı Mı?


Antibakteriyel  sabun”  bu ifadeyi her birimiz neredeyse her gün duyuyoruz. Ayrıca "24 saat savunma", "Aktif koruyucu tabaka" reklam içerikli ifadeleri muhtemelen, her birimiz duymuşuzdur. Peki, biz antibakteriyel sabunların zararlarını biliyor muyuz? Bu sabunları almaya değer mi?
Antibakteriyel sabunlar içinde triklozan ve triklokarbanı maddelerini taşır.


Triklozan. İlk kez 1965 yılında kullanılmaya başladı. Onun ana işlevi bakteri tabakasında yer alan enzimi yok etmektir.Mesele buradadır ki, triklozan hangi bakterileri yok ettiğini tespit edemiyor. Bu nedenle çoğu zaman hasarsız, hatta organizma için yararlı bakterileri yok etmiş olur. Bu bakterilerin olmaması ciltte aşırı duyarlılık yaratır.

Triklozan bazı kişilerde alerji yaratıyor. Bazı araştırmalara göre hatta triklozan hormonal sapıklığa bile yol açabilir.

Triklokarban. Endokrin sistemi için tehlikelidir. Labaratuvar da hayvanlar üzerinde yapılan araştırma gösterdi ki, triklokarbanın kullanımı çeşitli fiziksel kusurlara, kansere ve hatta üreme fonksiyonunun bozukluğuna yol açabilir.

Antibakteriyel sabunlar sıradan sabunlardan 2 kat pahalıya satılıyor. En tehlikelisi ise çoğu kişinin sabunların zararlı taraflarından haberdar olmamasıdır. Çünkü bize çocukluktan sık sık elimizi yıkamayı söylediler.

Eğer sizde antibakteriyel sabunlardan vazgeçemiyorsanız o zaman aşağıdaki kurallara uyun:

Antibakteriyel sabunu sadece elinizi yıkamak amacı ile kullanın
Elinizi 20 saniyeden fazla sabunlu halde bırakmayın

Ellerinizi sabunladıktan sonra temiz su ile iyice yıkayın

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Akşam 7’den sonra yemek yememek kilo verdirir mi?

Merhaba arkadaşlar saat 19.00 den sonra yemeği keserseniz hücre onarımı ve gençleşmeyi sağlayan iki hormonunuz tam kapasite çalışır. Bu i...