Ayakkabı Bakımı Yapmak için 17 MaddeAyakkabı bakımında dikkat edilmesi gereken 17 Madde

1. Ayakkabınız çamura batmışsa,eski bir nemli bez ile temizleyin.

2. Ayakkabınızı asla suyun altında veya çamaşır makinesinde yıkamayın. Bu, ayakkabınızın kalitesini kaybetmesine, ayrıca ömrünün kısalmasına yol açabilir.

3. Ayakkabınızın "yeni gibi kalmasını" istiyorsanız, kalıplardan kullanın.

4. Üstü dikişli ayakkabılarda dikiş yerlerinden su alma olasılığı fazladır. Bu nedenle bu tür ayakkabıları yağmurlu ve karlı havalarda giymek hiç uygun olmaz.

5. Islak veya nemli ayakkabıyı radyatör üzerinde veya güneş altında kurutmayın. En iyi yöntem ayakkabıları oda sıcaklığında kurutmaktır.

6. Eğer üzerinde "Su geçirmez" (waterproof) yazmıyorsa, demek ki ayakkabınız su alabilir.

7. İçi astarlı veya astarsız ayakkabılar hakiki derinden hazırlandığı için sağlık için tehlikeli değildir. Fakat böyle ayakkabılarda derinin renginin ayaklara ve çoraplara çıkma ihtimali vardır. Bu yüzden astarın rengine uygun çorap giymek daha uygun olur.

8. Eğer ayağınız terliyorsa, er geç deri üzerinde düzleşmeye neden olur. Maalesef, bu tür durumlardan kaçınmak imkansızdır.

9. Süet veya deri kaplı ayakkabılardan karlı ve yağmurlu havalarda kullanmak uygun değildir.. En iyisi bu havalarda lastik ve kauçuk altlı ayakkabılar kullanmaktır.

10. Eğer ayakkabınız ipli ise,ayakkabınızı çıkaracağınız zaman ipini de çözün.

11. Ayakkabınızı giyerken ve çıkartırken tabanını ezmemeye çalışın.

12. Genellikle ayakkabının derisi üzerinde ayağın şekline uygun kırışıklıklar oluşur ve bu kırışıklıklar giderek artar. Bunu önlemek için cildin cinsine uygun koruyucu ve yumuşatıcı maddelerden kullanmak önerilir.

13. Cilt doğal hidrofobik yüzeye ve gözeneklere sahip olduğu için böyle ayakkabılar daha çabuk ıslanır. Bu ise ayakkabının su çekmesine yol açar.


14. Ayakkabının suya karşı dayanıklılığını arttırmak için özel püskürdücülerden kullanın. Ayrıca, derinin rengine uygun boyalar da yardımcı olabilir.

15. Ayakkabının ömrünü uzatan en önemli faktörlerden biri de aynı ayakkabıyı her gün giymemek. Örneğin, bir ayakkabıyı günaşırı giymek onun ömrünü üç kat artırır.

16. Ayakkabılara her gün bakım yapmak gerekir. Örneğin, sabah ve akşam kadife kumaş ile ayakkabınızın tozunu almak, haftada bir kez ise ayakkabınızı boyayabilirsiniz.


17.Ayakkabınızın ömrünü uzatmak istiyorsanız, kendi mevsimine uygun giyinin.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Akşam 7’den sonra yemek yememek kilo verdirir mi?

Merhaba arkadaşlar saat 19.00 den sonra yemeği keserseniz hücre onarımı ve gençleşmeyi sağlayan iki hormonunuz tam kapasite çalışır. Bu i...