Kulak Pamuğunun Zararlarını Doktordan Dinleyin!


Kulak Pamuğu Kullanmanın Zararları:
"Kulak pamuğu" dediğimiz pamuklu çubuklar kulaklarımız için büyük tehlike kaynağıdır. Tüm kulak pamuğu kutularının üzerinde "Kulak içine sokmak tehlikelidir.!" Uyarısı yazılmışsa da kulağımızda küçük bir kaşıntı olduğunda yada banyodan hemen sonra kulak pamuklarını alıyoruz elimize, sokabildiğimiz kadar sokuyoruz kulağımızın içine.Kulak pamukları aracılığıyla kulağımızdan çıkardığımız kirler aslında kulağın kendini savunmak için salgıladığı sıvıdır.


Kulak kiri dediğimiz, kendisinde deri döküntülerini de içeren bu sıvı, dış kulak yolundaki yağ bezleri tarafından üretiliyor. Ana görevi, dış kulak derisini sudan ve iltihaptan korumaktır. Ancak kulak kirleri aynı zamanda dışarıdan gelen tozun ve diğer cisimlerin kulağın iç kısımlarına gitmesini önleyen bir tabaka oluşturuyor. Buna göre doktorlar tarafından faydalı bir salgı kabul ediliyor ve bu salgı aşırı olmadığı sürece temizlenmesi tavsiye edilmiyor.

Uzmanlar kulak kirinin kulak için oldukça faydalı bir salgı olduğunu ve kulak pamukları  ile kesinlikle temizlenmemesi gerektiğini söylüyor. Aksi takdirde kulak mekanizması bozuluyor ve tamamen işitme kaybı tehlikesi oluşuyor.

Kulak-Burun-Boğaz doktoru Ömer Faik Sağın ;Kulak kirinin kişiden kişiye değiştiğini söylüyor. Hekim, "Normalde kulak kiri dış kulak yolu derisinde yer alan kıllar tarafından içeriden dışarıya doğru taşınarak vücut dışına atılır. Kulak çöpleri ve benzeri cisimlerle kulak temizleme alışkanlığı olan kişilerde bu mekanizma bozuluyor." diyor. Yani bu kişiler aslında kulaklarını temizlemiyor, kiri içeri itip birikmesine ve tıkaç oluşumuna sebep oluyor. Tıkaç meydana geldiğinde ise işitme kaybı, ağrı, anormal ses veya zonglama, kulakta yabancı cisim hissi, yüzme veya banyo sonrası tıkanıklık şikayetleri ortaya çıkabiliyor.

Kulak pamuğu ile temizlik sırasında dış kulak yolu zarar görmüş veya çizilmiş olabilir. Bu travmalara bakteriler kolayca dış kulak enfeksiyonları yaratabilir.

Unutmayın ki, kulak zarı yaklaşık 2.5-3 cm içeride bulunduğu, kulak pamuğu ile ani bir hareket ile kulak zarının yırtılmasına neden olabiliriz.

Peki  kulaklarımızı nasıl temizlemeliyiz?


Hekimin kulak temizliği ile ilgili tavsiyeleri şöyle: Dış kulak yolu girişine gelen kısmı havlu kenarı, peçete veya küçük parmağınıza dolayacağınız bir parça pamukla temizleyebilirsiniz. Tozlu ortamda çalışanlar kulak tıkaçları kullanabilir. Böylece kulağa toz girmesinin önüne geçilmiş olur.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Akşam 7’den sonra yemek yememek kilo verdirir mi?

Merhaba arkadaşlar saat 19.00 den sonra yemeği keserseniz hücre onarımı ve gençleşmeyi sağlayan iki hormonunuz tam kapasite çalışır. Bu i...