Yalan Söyleyen Birini Anında Nasıl Anlarım?


İnsan diliyle çok kolay bir şekilde, fakat vücuduyla güçlükle yalan söyleyebilir. İnsan doğru veya yanlış, güzel ya da çirkin her ifadeyi kullanabilir.
Ancak yalanı vücut dili vasıtasıyla gizlemeyi başaramaz. Dil yalan söyleyebilir ama vücut dili asla yalan konuşamaz.


Ağızdan çıkanın yalan olduğunu anlamak için beden dilini iyi bilmek gerekir. Yalanı anlamak için karşıdaki kişinin davranışlarının iyi analiz etmek gerekir. Bir insanın gözünün içine baka baka yalan söylemek çok zordur. Bunu herkes yapamıyor. Yalan konuşan insan belli bir süre sonra göz temasından kaçar, ses tonunda fark edilebilecek derecede değişiklikler olacak. Dudaklarda hafif oynamalar, gülümsemeler, baş çevirmeleri, el ve kol hareketleri ve göz bebeklerinin küçülmesi,tüm bunlar insanın yalan konuşmasının belirtileri olabilir.

Yalan söyleyen insanların elleriyle yaptıkları hareketler  azalmaktadır. Olağan durumda el hareketleri ifadeyi güçlendirmek amacıyla yapılır. İnsanların çoğu konuştukları kelimelerin anlamını artırmak için yaptığı el hareketlerinin farkında değildir. İnsan konuşurken elini salladığını bilir ancak ellerinin gerçekte ne anlam ifade ettiğini bilmez.Ellerinin hareket yaptığını bilmek, ancak ne yaptığını tam olarak bilmemek kişiyi şüpheye düşürür ve savunma mekanizması devreye girer ve böylece ellerin hareketleri azalır. Veya insan içten içe yaşadığı çelişki nedeniyle ellerinin kendisini ele vereceğinden korkar  ve ellerini ya cebine atar, yada üzerine oturur veya bir eliyle diğerini tutar.
Bir insanla samimi olarak görüştüğünüz zaman ellerinizi rahatlıkla gösterirsiniz ve avuçlarınız yukarıya doğru açık olur. Ancak yalan konuştuğunuz zaman ellerinizi ya arkanızda saklar ya da cebinize sokarsınız.Yolda giderken sohbet sırasında partnerinizin sizden bir adım geride gitmesi, konuştuklarından rahatsız olmasının sinyali olarak kabul edilebilir.

Yalan söyleyen kişi konuşma sırasında sık sık elini yüzüne götür. Konuşma samimi değilse bu hareketin sayısı artar. El yüze gittiği zaman çeneyi tutmak, ağzı örtmek, burna dokunmak, gözün altını kazımak, kulak memesini çekmek ve saçı oynamak yalanı ortaya çıkartan vücut hareketleridir. Çocuklar yalan söylerken elleriyle ağızlarını kapatırlar.

Yalan konuşan insan sıkça yutkunur. Vücut yalan konuşulmasına itiraz eder ve boğazın görevlerini yerine getirmesini kısıtlar. Konuşmak da zorlaşır. Eğer insan yalan söylüyorsa kelimeleri dinlemek için sık sık yutkunur ve dudaklarını yalar.

İnsanın göz hareketlerine dikkat edin. Yalanı gözden kaçırma metodu: karşınızdaki insana cevabını bildiğiniz soruyu sorun. Cevabı söylerken gözlerinin nereye gittiğini dikkatle takip edin. İnsanlar doğru konuştuğu zaman tek bir yönde bakıyor, yalan konuşan insanların gözleri sağa sola kayıyor.

Eğer konuştuğunuz kişiye nerede olduğunu sorarsanız, o da öksürmeye başlarsa bu iyiye işaret değildir. Yalandan öksürmek klasik aldatma tekniğidir. Beden yalana karşı gelmeye çalışıyor. Öksürmek hikaye yalan uydurmak için zaman kazanma şansını arttırmaya çalışırlar.

İnsan ne kadar hızlı konuşuyorsa yalan söylediğinden şüphelenmekte o kadar fazla  olur.

Yalan söyleyen insan rahat nefes alamıyor. Bu durumda insanlar karınlarıyla değil, göğüsleriyle nefes alırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Akşam 7’den sonra yemek yememek kilo verdirir mi?

Merhaba arkadaşlar saat 19.00 den sonra yemeği keserseniz hücre onarımı ve gençleşmeyi sağlayan iki hormonunuz tam kapasite çalışır. Bu i...