Yorgun ve Halsiz Hissetmekten Kurtulmanın Basit Yolları


Herkesin zaman zaman yaşadığı durumlardan biri, gün içinde halsizlik, işe isteksiz yaklaşım ve genel yorgunluk. Her zaman olduğu gibi işimize gelmiş, fakat halsizlik ve kötü ruh hali bize çalışmaya engel olmuştur.Güçlü uyku hissi bizi bırakmaz. Peki bununla nasıl mücadele edebiliriz?


Öncelikli olarak belirtelim ki, eğer bütün gece dans ettiyseniz.Kazanmanız gereken bir üniversite sınavı olduğu için gecenin geç saatlerine kadar ders çalıştıysanız yada aşık olduysanız yorgun yada uykusuz olmanız kadar doğal bir durum yok.Bu makalede anlatmak istediğimiz bu durumların dışında karşılaşılan yorgunluk ve uykusuzluk sorunlarıdır.Bunu belirtmekte fayda olduğunu düşündüm.
Yok eğer gece bir bebek gibi yatmanıza rağmen gündüz uyku sizi terk etmiyorsa ve bu 4 haftadan uzun süre olursa  artık doktora başvurmalısınız. Bu artık sizde kronik hastalığa dönüşebilir. Ve sizin hayatınızı olumsuz etkileyecek kadar tehlikeli olabilir.

Geceleri neden sık sık uyanıyorum ?

1. Düzenli olarak uyku getirici tabletlerden kullanmak

2. Havalandırılmayan oda

3. Yattığınız odanın ses durumu

4. Çarpıntı rahatsızlığı

5. Gece birkaç kez uyanarak tuvalete gitmek.

6. Yorulmadıysanız da bu sizin sık sık uyanmanıza neden olur.

Şehirlerde yaşayan insanların % 50'si bu hastalıktan muzdarip. Çünkü kirli hava, hareketsiz yaşam tarzı, daha çok yapay besinlerden (fast-food gibi) tüketmek  bu sorunlara neden olur.

Çoğu zaman uykusuzluğa son vermek için çeşitli içeceklerden kullanıyoruz. Özelikle kahveden daha çok yardım alıyoruz, fakat eğer bu bize bir süre yardım edecektir.
Eğer çalışma sırasında korkunç uykuya teslim olmak istemiyorsanız o zaman eski çin tıbbı yöntemleri size yardımcı olacaktır. Öğle molası sırasında kulakları, burnu ve ayak parmaklarına masaj yapın. Bu dolaşıma yardımcı olacak ve kendinizi daha iyi hissetmenize neden olacaktır. Doğal öğütülmüş ve demlenmiş kahve size sadece 1 saat yardımcı olabilir. Fakat siz bunun yerine yeni demlenmiş çay içerseniz daha iyi olur. Ancak hazır paket çay olmamalıdır.

En iyi yöntemlerden bir de çalıştığınız mekanı birkaç dakikalığına terk etmektir.Örneğin yakındaki bir markete  maden suyu almak için gidebilirsiniz. Mekan değişikliği ve temiz hava canlanmanıza yardım edecektir. Özellikle yaz mevsiminde insanlar uykusuzluktan muzdarip. Bunun için ise iş yerinde birkaç dakikalık müzik molaları veya sporla meşgul olabilirsiniz. Bir paket siyah çikolata da iyi gelecektir.

İşte uyumamak için ne yapmalı?

1. Gece yatmadan önce kahve ve çikolata yememek.

2. Yatmadan önce yemek yemeyin. Fakat açta yatmayın.

3. Her zaman aynı saatte yatın ve kalkın.

4. Yattığınız odayı her gün havalandırın, odanın sıcaklığı ne sıcak nede soğuk olmalıdır.


5. Olabildiğince sorunlarınızı düşünmemeye çalışın. Böyle bir atasözü var "Gündüzün şerri gecenin hayrından iyidir"  Salla gitsin Dünyayı siz mi kurtaracaksınız.Kafanızı boşaltmaya ve rahatlamaya çalışın. Unutmayın sizden değerli hiçbir şey yok bu hayatta.Görüşmek üzere

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Akşam 7’den sonra yemek yememek kilo verdirir mi?

Merhaba arkadaşlar saat 19.00 den sonra yemeği keserseniz hücre onarımı ve gençleşmeyi sağlayan iki hormonunuz tam kapasite çalışır. Bu i...