Muhabbet Kuşlarında Cinsiyet Ayrımı Nasıl Yapılır?


Muhabbet kuşlarında cinsiyet ayrımını belirlemek sanıldığı kadar zor değildir. Fakat bu konu muhabbet kuşu besleyenler tarafından belirlenmesi zor bir konu olarak bilinir. Muhabbet kuşlarında cinsiyet ayrımı, cere renkleri ile yapılabilir. ‘’cere’’ kuşlarının gagalarının üst kısmı, burun deliklerinin olduğu, gagalarından farklı bir renkte olan bölümdür.



Kuşların cere kısmı mavi ya da lacivert olan muhabbet kuşları erkek, sarı ve tonlarında olan muhabbet kuşları ise dişidir. Ancak resesif gene sahip olan beyaz, sarı renk olan muhabbet kuşlarının cere bölümü mor ya da pembe olabilir.

Erkek muhabbet kuşlarının ise, 4-6 aylık iken erişkin olurlar. Cere renkleri ise erişkinliğe girdikten sonra fazla değişiklik göstermez. Dişi muhabbet kuşlarında ise cere rengi zaman zaman değişkenlik gösterebilir.


Dişi muhabbet kuşlarının cere rengi genel olarak sarı ve beyaz olabilir. Resesif ya da baskın renk genleri, cere renklerini erkeklerinki kadar etkilemez. Cere rengi dönem dönem değişkenlik gösterir. Kızgın bir muhabbet kuşunun ceresi gidere koyulaşır. En kızgın olduğu zamanlarda ceresi kırmızımsı ya da koyu kahverengi olabilir.


Bir muhabbet kuşunun cinsiyetini 1 yıl içerisinde anlayabilirsiniz. Dişi muhabbet kuşlarının ceresi sürekli renk değiştirdiği için muhabbet kuşu sahiplerinin kafası karışabilir. 1-6 ay arasında hemen hemen tüm yavru muhabbet kuşlarının cere renkleri birbirine benzer. Fakat çok iyi araştırır ve belirtileri takip ederseniz yavru kuşunuz 10 günlükte olsa hangi cinsiyete sahip olduğunu anlayabilirsiniz. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Akşam 7’den sonra yemek yememek kilo verdirir mi?

Merhaba arkadaşlar saat 19.00 den sonra yemeği keserseniz hücre onarımı ve gençleşmeyi sağlayan iki hormonunuz tam kapasite çalışır. Bu i...