Ofis Dekorasyonunda Doğru Dizayn Önerileri

Gün boyu yoğun iş stresi ve yorucu iş saatlerini ofislerimiz de geçiriyoruz. Büyüyen ekonomi, yoğun rekabet ve satış kaygısı nedeyiyle tüm sektörler de iş yoğunluğu gün ve gün artmaktadır. Tüm bu karmaşa ve koşuşturmanın içerisinde yaşadığımız yorgunluk nedeniyle iş performansımızda düşüşler, gözden kaçan hatalar, enerji ve istekte düşüş gibi bizi ve işimizi olumsuz etkileyecek bir çok durumla da karşılaşırız ve iş hayatı bir çoğumuz için keyifsiz olmaya başlar.


Bu saydıklarımız elbette sağlıksız ve özensiz ofisler için geçerlidir, çalışma alanlarınızı iş başarınıza değer katacak formda dizayn eder, sağlıklı ve ergonomik ofis mobilyaları ile çalışma alanlarınızı koordine ederseniz rahat oldukça konforlu bir çalışma alanına sahip olabilir işlerinizi keyifle ve en önemlisi sağlıkla yürütebilirsiniz.Masa başı işler de sıkça görülen ve meslek hastalığı olarak bilinen bir çok rahatsızlığın önlemini almak adına çalışma alanlarınızda ergonomik fonksiyonlara önem vermeniz son derece önemlidir. Görsel bir zenginlik yaratmak için hareket alanınızı asla kısıtlamamalısınız. Ofis dekorasyonunuza başlarken ilk düşünmeniz gerekn personelinizin ve kendinizin en rahat çalışma düzenine sahip olacağı sistemi kurmaktır. Bununla ilgili dikkate almanız gereken bir kaç önemli noktayı ise şöyle;1- Ergonomik detaylarla zenginleştirlmiş ofis mobilyalarına sahip olamalısınız. Hareket şeklinize uyum sağlayan,  modüler çözümler sunan bir tasarım ile iş akışınızı rahatlıkla kordine edebilirsiniz. Bununiçin oturum şeklinize en uygun tasarımı seçmeye özen göstermelisiniz.

2- Çalışma alanınıza (ofisinize) uyugun ölçülerde hazırlanmış mobilyaları kullanmalısınız. Bu sayede hareket alanını daralmamış ve ihtiyacınıza en uygun ürünlerini doğru yerlerde konumlandırmış olursunuz.

3- Çalışma masanızın oturum şeklinize uygun ölçülerde üretilmiş olmasına özen göstermelisiniz. Bunun için masa yüksekliğinizin standart 75cm yükseklikte olması ideal olacaktır.  Ayrıca yoğun bir iş alanınız varsa çalışam masanızın geniş, üzeirnde çalışma sırasında sizi engelleyecek hiçbir eklentinin olmaması rahat bir alan kullanımı için doğru olacaktır.


4- Ofis içerisinde kulllandığımız en önemli ürün ofis koltuğumuzdur. Tamamen ergonomik ve bel destekli bir ofis koltuğu tercih etmeniz gereklidir. Bel desteği sağlayan, kol ayarı yapılabilen, kaliteli bir kumaşla döşenmiş, yükseklik ayarı yağılabilen ve çalışma alanınızda rahatça hareket edebilen koltukları seçmeniz ilerde doğabilecek bel ve omuz ağrılarının mutlaka önüne geçecektir.

5- Tüm bunları sağladıktan sonra; oturum şeklinizde son derece önemlidir. Bilgisayara ekranınıza çok yakın oturmamalısınız. Kollarınız masanın tam üzerinde yer almalıdır ve belinizi mutlaka dik tutmalısınız. Ayrıca 2 saatte bir mutlaka ayağa kalkıp küçük hareketlerle kan dolaşımınız sağlamanız önemlidir.

6- Renkler de çalışma alanı içerisinde performansınızı etkiler. Çok karanlık bir ofis de enerjinizi hep düşük hissedersiniz ve yoğunlaşma sorunu yaşayabilirsiniz. Bununla beraber çok aydınlık bir ofis de dikkatinizi dağıtabilir. Renkleri ofis içerisinde dengeli kullanmaya da özen göstermelisiniz.


Ofis dizaynınızı sağlarken tüm bu detaylara dikkat ettiğiniz taktirde sağlıklı ve güvenli bir çalışma alanına sahip olabilirsiniz. Ofis dekorasyonu şirketler için maliyetli bir iştir ve sürekli yenilenemez, ayrıca bütçe gerektirir. Bu nedenle işin en başında doğru kararlar verirseniz uzun süre sizi ve çalışanlarınızı rahat ettirecek ayrıcalıklı, konforlu ve estetik çalışma alanlarına sahip olabilirsiniz. Yapılan araştırmalara bakıldığında personelin çalışma teşvikini sağlayan en önemli fakrtör ofis dizaynı olarak belirlenmiştir. 

Personeliniz için özenle hazırladığınız çalışma alanları şirketiniz için başarılı iş sonuçlarını beraberine getireceği için bu artı değeri doğru adımlarla şirketlerinize kazandırabilirsiniz. Bugün ofis mobilyaları sektörü ülkemiz de oldukça gelişmiş durumdadır. Mobilya sektörünün %48'ini oluşturulan bu alanda tasarımlar da tamamen kullanıcı odaklı ve iş odaklı olarak dizayn edilmektedir. Bu geniş sektörde çalışma alanınıza ve şirket profilinize en uygun tasarımları bulmanız da oldukça kolaydır. Sağlıklı, keyifli ve mutlu personele sahip olabilmek için ofis dizaynınıza mutlaka özen göstermelisiniz. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Akşam 7’den sonra yemek yememek kilo verdirir mi?

Merhaba arkadaşlar saat 19.00 den sonra yemeği keserseniz hücre onarımı ve gençleşmeyi sağlayan iki hormonunuz tam kapasite çalışır. Bu i...