Eskişehir'in En İyi ve Lezzetli Pastanesi ?

  
Bugün değerli takipçilerimiz için “Eskişehir’in en iyi ve lezzetli pastanesi” hangisi? Sorusunun cevabını aramaya çalışacağız.Eskişehir’in en iyi pastanesi dediğimiz zaman eğer Eskişehirli iseniz mutlaka aklınıza birkaç Eskişehir pastaneleri gelecektir.Ama hem Eskişehir’imizi çok bilmeyen hemde bilse bile Eskişehir’de ki pastaneler hakkında daha detaylı bilgiye sahip olmak isteyen takipçilerimiz için naçizane bir yazı hazırladık.İyi okumalar diliyorum.


Onlarca pastane bulunan Eskişehir’de en iyi pastaneyi bulmak gerçekten zor olabilir.Çünkü son yıllarda Eskişehir’in gelişmesi ile birçok yeni pastane açıldı.Bunların bir kısmı işini çok iyi yaparak başarısını kanıtladı.Bir kısmı ise sadece markalarının arkalarına saklanmakla yetinebildiler.Bir diğer konu ise “en iyi pastane” sizin için ne ifade ediyor?Bazıları için en iyi pastane demek işletmenin kaliteli malzeme kullanmasıdır.Bir başka kişi için ise lezzetinin idare eder olması ama fiyatının düşük olması o kişi için en iyi pastaneyi kendisi için ifade eder.Bu sebepten dolayı yazımıza başlamadan önce hazırlamış olduğumuz bu yazının bizim kişisel şahsi düşünce ve fikirlerimiz ile hazırlandığını lütfen unutmayalım.Herkese göre en iyi Eskişehir pastanesi değişebilir.Herkesin kişisel düşüncesi farklı olabilir.Sizlerde konu altına yorum yaparak kişisel düşüncelerinizi paylaşırsanız eğer çok daha fazla bilgi sahibi olmuş oluruz.Anlayışınız için şimdiden teşekkür ederiz.


    Hani derler ya çocukluğumuzda her şeyin tadı farklıydı diye,bende bu düşünceye sahip olan insanlardan biriyim.Çocukken mahallemize seyyar arabada dondurma satan amca gelirdi.Yada tepsiye dizdiği kremalı ekler pastaları satmaya çalışan abilerimiz mahalleye uğrar bizleri mutlu ederlerdi.O zamanlar kimse ne hijyene bu kadar dikkat ederdi nede vergi algı olayını sorardı.Böyle günlerde sokaktan almış olduğumuz bir dondurmanın yada pastanın tadını hiçbir yerde bulamadığımı söylemek isterim.Çünkü çocukluğumuzda her şey bu kadar bol,bu kadar ulaşılabilir değildi.Bir dondurma ile mutlu olabilen çocuklardık :)Şimdi ise genelde mutluluğun ölçüsü yeni bir telefonla yada tabletle sağlanabiliyor maalesef.


Artık pasta yada dondurma almak içinde pastanelere gitmemize gerek kalmadı her köşe başında olan süpermarketlerden anında paket içinde bir dondurma yada hazır pasta alabiliyoruz.Her şeye ulaşmak bu kadar basitleşmişken biz Eskişehir’de en iyi pastacıyı neden arama gereksinimi duyalım ki?Cevap aslında çok basit:Hazır olan dondurma ve pasta asla pastanede yapılmış olan taze pasta ve dondurmanın yerine tutmuyor.Hiç marketten aldığınız hazır bir dondurmanın,pastaneden aldığınız bir dondurmadan güzel çıktığını gördünüz mü?Ben görmedim açıkçası.Üstelik sorun sadece lezzet de değil.Asıl büyük problem sağlık.Hazır yiyeceklerin sağlıksız olduğunu artık tüm doktorlar söylüyor.1 Kilo dondurma 30 tl ye satılıyorken nasıl oluyor da hazır dondurmanın kilosu 10 tl ye gelebiliyor.Yada buzdolabında saklansa bile en fazla 5-6 gün içinde tüketilmez ise bozulan bir pasta nasıl oluyorda market raflarında aylarca misafirlik yapabiliyor.Bence önce bu soruların cevaplarını incelememiz gerekiyor.

Hazır Dondurma ve Pastaların Zararları


 • Bir kere hazır dondurmaların arkasını okursanız eğer dondurma değil yağlı buz yazar.Çünkü bu ürün dondurma değildir.Farklı birçok kimyasal maddeler ile oluşturulmuş bir yağlı buz gıdasıdır.Ama nedense reklamlarda afiyet ile dondurma yediklerini gösteriyorlar.
 • Hazır dondurma ve pastalarda süt tozu,glikoz şurubu ve renklendiriciler kullanılır.Hiçbir şekilde biri çıkıpta bu maddeler çocuğunuza zararlı değildir diyemez.
 • Çocuklarımız uygun fiyatlarından dolayı harçlıkları ile bu dondurma ve pasta zannettiğimiz ürünleri almaktalar.Çocuklarımızı bu konu ile ilgili uyarmalı,gerekli açıklamaları yapmalıyız.
 • Elimizden geldiği kadar organik pasta ve dondurma tüketmeye dikkat etmeliyiz.Öncelikle anne ve babalar dikkat etmeli ki çocuklarda sizden örnek alsınlar.

Eskişehir’de En İyi Pastacı Nasıl Bulunur?

 • Öncelikle üzeri cam bir kapak ile kapatılmamış açıkta olan pastaları tercih etmeyiniz.Tüm gün görünmese bile ortalıkta dolaşan toz pislik bu pastaların üzerine muhakkak gelir.
 • En İyi çikolatalı pastayı seçerken dikkatli olun.Yeni ve taze olan çikolatalı pasta pırıl pırıldır.Üzerinden 3-4 gün geçmiş olan çikolatalı pastanın ise rengi matlaşmıştır.
 • Meyveli pastada ise eğer üzerinden 3-4 gün geçmiş ise meyveli pastanın üzerindeki beyaz kremşanti çatlamış ve mat bir görünüm kazanmıştır.
 • Ayrıca meyveli pastalarda dikkat edeceğiniz bir diğer nokta üzerindeki meyvelerin suyunu salmış olmasıdır.Suyunu salmış olan meyveli pasta taze değildir.
 • Pasta alırken içindekileri muhakkak sorun.Özellikle tatil bölgesinde iseniz bazı pastaların içine alkol konuluyor.Bilmeden alkollü pasta yiyebilirsiniz.
 • Pasta aldığınız yer bilindik bir yer olsun.Her yerden pasta almayın.
 • Pastanede çalışanları dikkatle inceleyin.Hijyen kurallarına uyup uymadıklarını gözlemleyin.
 • Kuru pasta verirken çıplak elle kuru pastaları elleyen bir yerden mümkün olduğunca pasta almayın.


   Evet gerekli bilgilendirme ve açıklamalarımızı yaptık."Eskişehir en iyi pastane" konumuza yavaş yavaş geliyoruz.Sizler de eğer uygun görürseniz.Eskişehir’de öğrencilik yıllarında başıma gelen komik bir pastane anımı anlatmak istiyorum.

   İşte Eskişehir’in en iyi pastanesini Bilmenizin Neden Önemli Olduğunu Anlatan Kısa Bir Hikaye.

Eskişehir de üniversite okuduğum dönemde bir akşam 5 arkadaş birlikte pasta alıp evde yemek istedik.Herkes 3-4 lira ortaya attı.Ortada 15 lira para birikti.Bizde hazır para varken cadde üzerindeki tanınmış meşhur bir Eskişehir pastanesine gittik.Gayet özgüven içinde gittiğimiz pastanede şahane,leziz bir görünüme sahip olan pastamızı seçtik ve kasaya yöneldik.Kasada maalesef bu güzel pastanın 22 tl olduğunu öğrendik ve nedense içimizdeki özgüven birdenbire sönüverdi:)Öğrenci olduğumuzdan dolayıda 22 tl yi pastacıya veremedik tabi.Başka bir pasta seçelim dedik,aşağı yukaru tüm pastalar en az 20 tl civarındaydı.Neyse artık dedik pastaneci abimize kusura bakma diyerek Eskişehir’in en iyi pastanelerinden biri olan pastacı abimizden çıktık.Dedik nereden alalım pastamızı?Düşünmemiz çok uzun sürmedi.Ara sokakta başka bir pastacı abimiz vardı.Hadi oraya gidelim dedik.
Bu pastacı abimizin çok küçük şirin bir dükkanı var.Neyse burda da bir pasta seçtik fiyatı 12 tl dedi pastacı.Tabi biz şaşırdık,az önceki durumu anlattık.Yeğenim biz az kazanıyoruz öz kazanıyoruz dedi.Vay abimize bak dedik mutlu bir şekilde pastamızı aldık üzerinden artan para ile de gazoz aldık.Her şey çok güzel ohh mis gibi evimize geldik pastalar dilimlendi,gazozlar konuldu ve başladık afiyet ile pastalarımızı yemeye…İlk başta pek anlamadığımız sonradan hepimizin azda olsa anladığı bir ekşilik geldi pastadan.Ama çokta çaktırmıyoruz tabi,onca gidip ucuza pasta ayarlamışız kar yapmışız :)Neyse biz paslarımızı bitirdik yaklaşık 1 saat sonra hepimizin karnı ağrımaya başladı.Kendimizi lavaboya zor attık.5 arkadaş çok güzel bir şekilde besin zehirlenmesi geçirdik ve geceyi hastanede sonlandırdık.Bu başımıza gelen olaydan da anladık ki ucuzsa bir sebebi pahalı ise bir nedeni vardır.

Eskişehir'in En İyi Pastaneleri • Eskişehir Mado Pastaneleri


 • Eskişehir Heykel Pastaneleri


 • Eskişehir Hacı Hasan Oğulları Pastaneleri • Eskişehir Venedik Pastaneleri


 • Eskişehir Gaziantepli Hasanoğlu Pastaneleri


 • Eskişehir Petek Pastaneleri


 • Eskişehir Dr Beyaz Pastanesi

 • Eskişehir Gaziantepli Yedilioğlu Pastanesi
 • Eskişehir Zafer Pastaneleri

"Eskişehir en iyi pastane" yazımızın sonuna geldik.Listemize almış olduğumuz pastaneler kendi kişisel şahsi fikirlerimiz ile oluşturulmuştur.Listemizi sık sık güncelleyip sizlere daha fazla yardımcı olmaya çalışacağız.Sizlerde sizin için Eskişehir'in en iyi pastanesi kim ise konu altına yorum şeklinde yazarsanız bizlerde yeni işletmeleri inceleyip listemize alabiliriz.Görüşmek üzere.
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Akşam 7’den sonra yemek yememek kilo verdirir mi?

Merhaba arkadaşlar saat 19.00 den sonra yemeği keserseniz hücre onarımı ve gençleşmeyi sağlayan iki hormonunuz tam kapasite çalışır. Bu i...