Tekdez: Su Deposu Temizliği Neden Gerekli?


SU DEPOSU TEMİZLİĞİ NEDEN GEREKLİ ?

Yüz kişiden; ellisinin ihmal ettiği, fakat bu ihmalin nelere sebebiyet verebileceğini bilmediği bir konudur su deposu temizliği.Bugün siz değerli takipçilerimize "Su Deposu Temizliği" nasıl yapılır?Neden su depomuzu temizletmeliyiz? Sorularının cevabını aldığımız "Tekdez Su Deposu Temizliği"Şirketinin hazırlamış olduğu güzel bir yazıyı paylaşmak istiyorum.

Sağlık bakanlığının önergeleriyle yılda 2 defa su depomuzu temizlettirmeli ve dezenfektesini yaptırmalıyız. Nedenlerini saymakla bitiremeyeceğimiz için kısa ve öz konuya giriş yapalım.
Şebekeden gelen su her ne kadar çeşitli süzgeçlerden geçmiş ve arıtılmış olarak depomuza ulaşsa da boru hattındaki kum ve kalıntıları da beraberinde taşır.Depo içerisindeki su zamanla mikrop ve bakteri üretmeye başlar. Suyla oluşan balçık tabaka depo zemininde bir dağ kütlesi oluşturmaya başlamış ise durum tabii ki daha vahim bir hal almış demektir.

Kapalı alandaki bu kirlenme sadece bekleyen ve taşıyan suyla olmamaktadır. Depo kapak ve çevresindeki çatlak, kırık veya boşluklardan içeriye “kedi, köpek yavrusu, fare” gibi canlılarında düşüp öldüklerine tanık olmaktayız.

Su Deponuz Temizlenmeden Önce !!!


Su Deponuz Temizlendikten Sonra ...
Bu ölü canlı leşleri zaman geçtikçe su içerisinde sabunsu bir hal alarak, temiz sanıp kullandığımız bu alanı bir mikrop fabrikası haline getirmektedir.
Kişisel temizliğimizi yaptığımız, meyve ve sebzelerimizi yıkadığımız bebeğimize bile temas eden bu su kolera, tifo vb. birçok hastalığın ana kaynağındır.
Şimdi sadece düşünelim;
Hangimiz temizliğimizi bu suyla yapmıyoruz?
 Sebze meyvemizi bu suyla yıkamıyoruz?
Canımızdan, malımızdan kendimizden bile sakındığımız yavrularımız bu pis ve mikroplu suyla temas etmiyor mu?

Ailemiz, akrabalarımız, komşularımız, iş çevremiz, sevdiklerimiz bu suyu kullanmıyor mu?

Cevabı tabi ki evet.

Su depomuzu temizlettirmek için bu kadar etken var iken neden temizlettirmeyiz? Aslında bununda cevabı çok açık. İhmarkarlık, bilinçsizlik, unutkanlık çoğumuz böyle bir temizlik yaptırmamız gerektiğinin bile farkında değiliz.
Dünya sağlık örgütü raporlarına göre sağlıksız sudan ölüm sigara ve alkolden sonra altıncı sıradadır.
Belediyelerin  ve yeni yasaların bu konuya titizlikle eğildiğini bildirmek isteriz. Artık fabrika,plaza, çocuk yurtları, okul, hastane, restaurant gibi kurumlar denetimlerle su depolarını düzenli temizlik ve dezenfekte yaptırmaya başladılar.

Bu saydığımız neden ve nedenlerden ötürü sağlığımız büyük risk altında. Bu riski bertaraf etme yolu kolay.

Tekdez dezenfekte izolasyon temizlik limitet şirketi müşterilerine su deposu temizliği alanında güvenilir hizmet vermektedir. Kullandığı ekipman ve teknoloji ile hem insan sağlığına hem de çevre sağlığına verdiği önem ile kısa zamanda sektörün öncü kuruluşlarından biri haline gelmiştir.
Yapmamız gereken sadece aramak ve depo temizliği için randevu almak. Sonrasında iş tamamen Tekdez ’in konusunda uzman ve kalifiye operasyon ekiplerine kalmaktadır.
Web adresimizde de belirtildiği gibi su deposu temizliği şu şekilde yapılmaktadır;

Su Deposu Temizliği Nasıl Yapılır?


Müşterinin yapacakları;1. Randevu gününü belirler

2. Depo içerisindeki mevcut su miktarı müşteri tarafından, randevu gününde hidrofor seviyesine kadar tüketilmelidir.

Temizlik ekibinin yapacakları;
1. Depo içerisindeki temizlik için gerekli ekipman ve ışıklandırma sağlanır,
2. Depoda kalan az miktardaki su dalgıç ve pompa yoluyla giderden tahliye edilir,
3. Basınçlı kompresörle kir sökücü madde kullanarak deponun duvarlarında oluşan kirlerin çözülmesi sağlanır,
4. Dipte oluşan tortu ve çamur dalgıç pompa ile depo dışına verilir,
5. İlaçlamadan sonra tekrar temiz basınçlı suyla duvar ve taban temizliği ve durulama işlemi yapılır,
6. Temizlenmiş depoya su alımıyla birlikte fiziksel ve kimyasal dezenfeksiyon işlemi bitirilmiş olur.


Tüm bu anlatılanlar ışığında bir birey bu temizlik ve dezenfektesini yaptırmıyorsa bu ihmarkarlığın büyük bedelleri olduğunu bir kez daha hatırlatmak isteriz.

“Sağlığınıza gereken önemi siz gösterin, desteği biz verelim” parolasıyla yola çıkan Tekdez  başta İstanbul olmak üzere tüm Türkiye’ de uzman ekipleriyle hizmet vermektedir.Yorumlar

Popüler Yayınlar