Tokluk Hissi Veren Yiyecekler


Artık herkes kilo alma korkusu ile karşı karşıya geliyor.Bunun en büyük nedeni ise artık beslenme şeklimizin çok daha fazla yağlı ve kalorili olmasıdır.Peki hangi besinleri yiyerek tokluk hissi sağlayabiliriz?Tokluk hissi veren yiyecekler nelerdir?Tokluk hissi veren yiyeceklerden bahsetmeden önce hangi besinlerin sizin iştahınızı normalden çok daha fazla açtığını inceleyelim.Örneğin bir öğün sulu yemek,diğer öğün ise fastfood yediniz ve yanında kola içtiniz.Bunu kendinizde deneyebilirsiniz.Fastfood ve yanında kola içtiğiniz yiyecekten sonra midenizin başka bir besin istemesi yaklaşık 3 saat sürer.Fastfood sonrası canınız daha çok şekerli ve yağlı besinler tüketmek ister.Ama sulu yemek yada çorba yediğinizde tokluk hissiniz çok daha fazla olacaktır.Bu nedenle ilk planımız fastfood yiyecek türlerinden uzak durmak olacaktır.
Eğer uzun süre tokluk hissi sağlamak istiyorsak bir diğer uzak durmamız gereken yiyecek türü cips ve paketlenmiş gıdalardır.Cips ve paketlenmiş gıdalarda çok fazla tuz ve katlı maddeleri vardır.Her ne kadar lezzetli ve baharatlı yiyecekler olsada insanı en çok acıktıran yiyecekler cips ve hazır gıdalardır.İştahınızı en çok açan yiyeceklerden bahsettikten sonra artık tokluk hissi veren yiyeceklere geçebiliriz.
Hangi Yiyecekler Tokluk Hissi Verir?
LEBLEBİ
Leblebi en çok tokluk hissi veren yiyecekler arasındadır.Yoğun ve tozlu yapısı vücudumuzda uzun süre tokluk hissi vererek bizi başka gıdalar tüketmekten uzaklaştırır.
ÇORBALAR
Burada bahsettiğimiz çorbalar kesinlikle hazır çorbalar değildir.Evde kendi yapmış olduğumuz sebze yada mercimek çorbası,hem kalori bakımından düşük hemde tokluk hissi veren en iyi gıdalardan biridir.
SICAK İÇECEKLER
Ilık yada sıcak suya atacağınız limon suyu yada yeşil çayda tokluk hissinizi arttıracaktır.Özellikle bu içecekleri sabah erken saatlerde ve gece yatmadan önce tüketirseniz,metabolizmanız daha hızlı çalışacak ve kilo vermeniz daha kolay olacaktır.
PATLAMIŞ MISIR
Patlamış mısır nasıl tokluk hissi verir diye düşünmeyin.Bir avuç mısırdan koca bir tabak patlamış mısır elde edersiniz.Ancak mısırınızı patlatırken yağ kullanmaktan elinizden geldiğince kaçınmalısınız.
HAŞLANMIŞ YUMURTA
Ramazan aylarında sahur vaktinin vazgeçilmezi haşlanmış yumurta diyet zamanlarınızda da sizin en iyi yardımcınız olabilir.Haşlanmış yumurta da tokluk hissi veren yiyecekler arasında bulunmaktadır.
SALATA
1 domates,1 salatalık birazda marul ile sizi uzun süre tokluk hissi sağlayacak bir yiyecek elde edebilirsiniz.Ancak salatanıza asla yağ veya sos dökmemelisiniz.
 MEYVE
Kalorisi düşük olan meyvelerde size tokluk hissi verebilir.Özellikle ayva yoğunluğu sebebiyle diyet yapanların bir numaralı meyvesidir.
TARÇINLI GIDALAR
Yediğiniz hafif kalorili yemeklere biraz tarçın eklerseniz eğer iştahınızın azaldığını göreceksiniz.Çünkü tarçın kokusu ve tadı bakımından en önemli iştah kesiciler arasında bulunmaktadır.
YAĞSIZ PİŞMİŞ BAKLAGİLLER
Yağ kullanmadan yapılan bir kuru fasulye veya barbunya yemeğide size tokluk hissi verecektir.Baklagil yemeklerini yağsız yapacağınızdan dolayı,yemeğinizin suyundan da bol bol tüketebilirsiniz.Bu yöntemde sizi uzun süre tok tutacaktır.
TUZSUZ PİŞİRİLEN YEMEKLER
Hangi yemeği yaparsanız yapın eğer tokluk hissini uzun süre sağlamak ve tok kalmak istiyorsanız eğer yemeklerinizi ya tuzsuz yada az tuzlu yapın.Tuzlu yiyecekler nasıl iştahınızı açıyorsa,tuzsuz yiyecekler ise insanın iştahını kapatır ve daha uzun süre tokluk hissetmenize yardımcım olur.
KABAK ÇEKİRDEĞİ
Kabak çekirdeği hem eli boş duramayanlar için hemde uzun süre tokluk hissi yaşamak isteyenler için harika bir besindir.Kabak çekirdeğini günde yarım su bardağı tüketebilirsiniz.
Sadece tokluk hissi veren yiyecekler ile değil,bu besinleri kararında tüketirken hayatınıza spor ve aktiviteleri de eklerseniz eğer kilo verme süreniz çok daha hızlı olacaktır.Tokluk hissi veren yiyecekleri tüketirken az miktarda diğer yiyeceklerden de tüketmeniz sağlığınız açısından çok daha faydalı olacaktır.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Akşam 7’den sonra yemek yememek kilo verdirir mi?

Merhaba arkadaşlar saat 19.00 den sonra yemeği keserseniz hücre onarımı ve gençleşmeyi sağlayan iki hormonunuz tam kapasite çalışır. Bu i...