Günde Kaç Saat Uyku Yeterlidir?

Ne kadar uykuya ihtiyacınız olduğu başta yaşınız olmak üzere çeşitli faktörlere bağlı olarak değişir. Aşağıda farklı yaş gruplarına göre önerdiğimiz uyku saatleri tabloda yer almaktadır.Günde kaç saat uyku yeterlidir sorusunun cevabını bu tablodan alabilirsiniz.
Yaş Grupları :                                                   Önerilen uyku miktarı
Bebekler:                                            Gecede 9-10 saat, artı 3 veya da da fazla saat uyku
Yürümeye başlayan                             Gecede 9-10 saat, artı 2-3 veya daha fazla uyku
çocuklar:                                                   
Okul çağındaki çocuklar:                      9-11 saat arası uyku
Yetişkin bireyler:                                   7-8 saat arası uyku
Yaşa ek olarak, diğer faktörlerde ne kadar uyku uyumanızın gerektiği değişebilir. Örnek olarak:
-Hamilelik. Erken hamilelik döneminde kadın bedeninde meydana gelebilen değişiklikler uykuya olan ihtiyacı arttırabilir.
-Yaşlanma. İleri yaştaki yetişkinler de, genç yaştaki bireylerle aynı miktarda uykuya sahiptirler. Lakin, yaşlandıkça uyku düzeninizde değişiklikler meydana gelme olasılığı vardır. Yaşlı bireyler genç bireylere göre daha hafif ve kısa süreli uyku eğilimindedirler. Bu durum, yeteri kadar şekerleme yapmak veya gün içerisinde uyku uyumak için yatakta daha fazla zaman geçirmek gerektiği manasına gelir.
- Önceki uykusuzluk. Eğer ki uykusuz bir durumdaysanız, uykuya olan ihtiyacınız kat kat artar.
- Uyku kalitesi. Eğer uykunuz sık sık bölünmekte veya çok kısa süre ile uyuyorsanız, kaliteli bir şekilde uyuyamadığınızın belirtisidir. Uykunun kalitesi en az miktarı kadar da oldukça önemlidir.
Bazı bireyler gecede birkaç saat uyuyarak dinlenmiş hissettiklerini iddia etseler bile lakin araştırmalar gecede yedi saat uyuyan insanların karmaşık zihinsel görevleri az uyuyan insanlara göre daha iyi performans sergilediklerini göstermiştir. Çalışmalar ayrıca yedi saatten az ya da çok fazla uyumanın yüksek ölüm oranları ile adeta ilişkili olduğunu göstermiştir.
Uyku kalitesini arttırdıktan sonraki günlerde bile, sık sık gün içerisinde uykusuzluk problemi ile sorunu yaşıyorsanız bir doktora danışmanız gerekmektedir. Doktorunuz uyku probleminizin altında yatan nedenleri belirleyecek ve daha iyi bir gece uykusu için sizi yönlendirerek ve  yardım edecektir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Akşam 7’den sonra yemek yememek kilo verdirir mi?

Merhaba arkadaşlar saat 19.00 den sonra yemeği keserseniz hücre onarımı ve gençleşmeyi sağlayan iki hormonunuz tam kapasite çalışır. Bu i...