⇩ Bizi Facebook'tan Takip Edin :)

Hamilelik sırasında ishal neden olur?Nasıl geçer?

Kabızlık ve ishal gibi sindirim güçlüğü, gebelik sırasında sıklıkla ortaya çıkabilir. Hormonlar değişen vücut kimyası ile farklı hareket etmeye başlar. Hamile kadınlarda ishal çok fazla görünen bir rahatsızlıktır.Bu nedenle kadınlar zor günler geçirerek en mutlu olmaları gereken hamilelik zamanlarında karın ağrıları ile boğuşmaktadır.Yazımızda gebelik döneminde yaşanan ishal sorununda nasıl kurtulabileceğinizi ve neler yapabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Hamile bayanlar neden ishal olur?Sebebi nedir?

Bir gün içinde üç veya daha fazla gevşek bağırsak hareketleri ile karşılaşırsanız, ishal olabilir. Hamilelik sırasında ishal yaygındır. Ancak, sadece ishal olması ille doğrudan hamilelik ile ilgili olduğu anlamına gelmez.Bu yüzden ishal olduğunuzda hemen telaşa kapılmayın ve öncelikle bir uzmana danışın.

Hamilelik dışında ishal olmanın nedenleri şunlardır:

zararlı virüsler
bakteriler
mide grip
bağırsak parazitleri
Gıda zehirlenmesi
ilaçlar
Bazı koşullar ishal çok daha tehlikeli hatta sonu ölüme giden ileri derecede yaşanabilir.Çok sık görülmese de bu tür bağırsak hastalıkları çok tehlikelidir.

İshal olmanın gebelik ile ilgisi nedir?


Diyet değişiklikleri:
Birçok kadın hamilelik döneminde aldığı fazla kilolardan kurtulmak için sık sık diyet değiştirirler ve bu durumun sonucunda yenilen farklı yiyeceklerden dolayı hamile kadınlar ishal olabilirler.

Yeni gıda hassasiyetleri:
Hamilelik döneminde alınması gereken gıda takviyeleri veya çocuğun gelişimi için alınan farklı yeni gıdalar ishal olmanıza sebep olabilir.

Hormon değişiklikleri:
Hormonlardaki ani değişim hamileleik sürecinde bayanlara zor anlar yaşatarak ishal yapabilir.

Hamilelikte İshal Nasıl Tedavi Edilir?Nasıl hızlı geçer?

Zaman verin:
Mutlaka ve mutlaka her hastalıkta olduğu gibi ishal olduğunuzda da zamana ihtiyacınız olacaktır.Bu yüzden hemen sonuç beklemeyin ve sabırlı olun.Mutlaka bol su için.

İshal İlacı Kullanın:
Doktorunuza başvurarak mutlaka ishal ilacı kullanın ve yediklerinize dikkat edin.

Doktora gidin:
2-3 gün içerisinde ishaliniz geçmez ise mutlaka doktorunuza başvurun.Doktora gitmeden kendi yöntemleriniz ile ishalden kurtulmak çok daha uzun zaman alabilir.

Bu gıdalardan kaçının:
Baharatlı,aşırı yağlı yemeklerden uzak durun.

Su çok önemli:
Kaybetmiş olduğunuz vitamin ve mineralleri geri kazanmak vücudunuzu temizlemek için bol bol su için.

Hamilelik döneminde ishal olmak tehlikeli olabilir.Bu yüzden öncelikle mutlaka doktorunuza danışmalı ve ilaç takviyesi ile bu zor durumdan kurtulmalısınız.Asla etrafınızdaki insanların tavsiyeleri ile hareket etmeyin.Tüm anne adaylarımıza ishalsiz bir hamilelik dönemi dileriz:)

Yorumlar


Diyet Yapmadan Kilo Verme

En Kolay Define Bulma Yöntemi

Evde Kaş Nasıl Alınır?

Yalan Söyleyen Birini Nasıl Anlarım?

En İyi Nescafe Nasıl Yapılır?

Patates Kızartması Kanser Yapıyor !