⇩ Bizi Facebook'tan Takip Edin :)

Akıllı telefonların çocuklar üzerindeki etkileri neler?


Akıllı telefonların küçük çocuklar üzerindeki olumlu ve olumsuz etkilerini anlatmaya çalıştığımız yazımıza hoşgeldiniz.Son zamanlarda şipşak her çocuğun elinde birer akıllı telefon bulunuyor.
Peki bu telefonların çocuklar üstünde pozitif ve negatif tesirleri nelerdir?
Günümüzde cep telefonları çocuklar, ergenler ve gençler içinde olmazsa olmaz bir teknolojik ürün durumuna gelmiştir. 

A.B.D.’de yapılan araştırmalara göre 2010’da 12 ile 17 yaşları arasında çocukların %75’i kendi cep telefonlarının sahibidir.
Akıllı telefonlar ise Oyunların da dahil bulunduğu çok muhtelif işlevleri nedeniyle alternatif edilen cep telefonu türü meydana gelmiştir. 
Çocuklarda akıllı telefonların faydaları bulunduğu gibi zararları da mevcuttur. 
Bir anne-baba olarak çocuğunuzu en iyi siz tanırsınız. 
Dolayısıyla akıllı telefon sahibi olması içinde de doğru yaşı en iyi siz bilebilirsiniz.
Çocuklarda akıllı telefonların yararlarından biri acil bir vaziyet olduğunda, polisle, itfaiye ile iletişime geçebilmesi ya da ambulans çağırabilmesidir. 
Diğer yönden siz de acil olarak ulaşmanız gerektiğinde bir aramayla çocuğunuza erişebilirsiniz. 
Her gün sosyal alanlarda yaşanan çoğu üzücü hadise, cep telefonu sahibi olmayı ölüm kalım sorunu durumuna getirebilmektedir. 

Akıllı telefonlar GPS takibi ve güvenlik programları vasıtası ile de gereksinim duyulduğunda çocuğunuzun izlenebilmesini sağlar.
Çoğu epey yüksek maliyetli olan akıllı telefonlara iyi bakmak ve ona bişi bulunmadığı emin olmak çocuğunuza mesuliyet almayı öğretebilir. 
Akıllı telefonun kullanım miktarı ile ilgili sınırlamalar koyabilirsiniz. 
Bu sayede sizin seçtiğiniz limitler dahilinde kalmayı da öğrenecektir.
Çocuklarda akıllı telefon olması, geç kaldığında kaygı duymadan arayarak ulaşmayı, planlarında bir farklılık olduğunda size rahatlıkla haber verebilmesini sağlar. 
Eğer okul servisi gecikirse ya da bir arkadaşına uğraması icabında, boş yere endişelenmeniz gerekmez.

Ayrıca akıllı telefonlar kimi okullarda bir eğitim aracı şeklinde de kullanılmaya başlamıştır. 
Küçük çocuklar içinde eğitici oyunlar, şimdilik büyükleri içinde dil eğitimi programları çok muhtelif alternatifler mevcuttur.
Ancak akıllı telefonlar okulda epey ilgi dağıtıcı olabilir. 
Mesajlaşma, oyun oynama gibi aktiviteler çocuğunuzun odağını derslerden uzaklaştırabilir. 
Akıllı telefonlar internet erişimi ve kamera kullanımı nedeniyle sınavlarda kopya çekmek içinde kullanılabilmekte, bazı durumlarda uygun olmayan resimler çekilebilmekte ve telefonlar arasında gönderilebilmektedir.

Okul yaşamında büyük bir sorun olan zorbalığın da sanal ortama taşınabildiğini, sanal dünyada yazılan ve paylaşılan içeriklerin kurban tarafında olan öğrencileri ehemmiyetli ölçüde incitebileceği hatırlanmalıdır.
Çocuklarda akıllı telefonlar, fazlası hususta bulunduğu gibi hükmünde ve sorumlulukla uygulanması halinde faydalarını gösterir. 
Geniş erişim şebekesi ve fonksiyonları nedeniyle akıllı telefonların zararlarından, bilinçsiz bir çocuğu savunmak zahmetlidir. 
Bu sebeple çocuğunuzun yaşına değil, olgunluğuna göre hüküm verebilir ve kendine makul bir akıllı telefon kullanmasına müsade vermeyi düşünebilirsiniz.

Yorumlar


Diyet Yapmadan Kilo Verme

En Kolay Define Bulma Yöntemi

Evde Kaş Nasıl Alınır?

Yalan Söyleyen Birini Nasıl Anlarım?

En İyi Nescafe Nasıl Yapılır?

Patates Kızartması Kanser Yapıyor !