⇩ Bizi Facebook'tan Takip Edin :)

Anne karnındaki bebeğin sağlıklı olduğunu nasıl anlarız


Anne karnındaki bebeğin sağlık durumunu nasıl öğreniriz ve kendimizi daha rahat hissederiz.
En teknolojik ultrasonografi cihazı kullanılsa bile anomalilerin (sakatlıkların) yüzde 3-7 oranında yakalanamadığı bilinmelidir
Gebelikte anomali (sakatlık) taramalarında sarfedilen yöntemler arasında, ultrasonografi, anne adayının kanından bakılan hormonal testler ve bebeğin amnion sıvısından, plasentasından veyahut kanından örnek alma işlemleri yer almakta. 
sağlık bölümünde sarfedilen en yeni teknoloji sakatlık taramaları bebeğe hiç dokunmadan, anne adayının kanından alınan örnekte bebeğin kromozomlarının incelenebilmesi ile inşa ediliyor. 

Hekim taramanın sınırlarını aileye anlatmalı. 
Özellikle ayrıntılı ultrasonografide dahi her ayrıntının görülemediği verisini vermelidir. 
Kalp anomalileri, yapışık ayak parmakları, bebeğin cildindeki doğum kirleri, kapalı bir anüs, bebeğin yemek borusu ile nefes borusu arasında kapanmamış bir bağlantı saptanması zor durumlardan bazılarıdır.
Bu taramalar asla otizm, süregelen gelişimsel arıza, doğumsal işitme kayıbı gibi taranıp yakalanması olası olmayan vaziyetleri saptama edemez. 
İkili, üçlü, dörtlü testlerin hepsini yapmak, ayrıntılı ultrasonografiye girmek mümkün tüm anomalileri yakalayamaz. 
Ailelerin çoğunluğu ayrıntılı ultrasonografi esnasında bebeğin her yerine bakıldığını düşünürler.
Bebeğin taramalarında bir mesele oluştuğunda, birbirlerine 4 ebatlı ultrasonu tavsiye ederek bu tekniğin tümşeyleri çözeceğini düşünürler. 
İnsan aklının 2 ebatlı kara beyaz ultrason ile 4 ebatlı ultrasonu zihninde karşılaştırınca bu sonucun meydana çıkması muazzam değil. 
Ancak en tecrübeli ellerde ve en teknolojik ultrasonografi cihazı kullanılsa bile anomalilerin (sakatlıkların) yüzde 3-7 oranında yakalanamadığı da bilinmelidir.

DOWN Belirtisini EN İYİ YAKALAYAN Deneme Çift TESTTİR
Anomali taramalarında sarfedilen anne kanından bakılan hormon testleri çift, üçlü, dörtlü ve ardışık testler. 
İkili deneme 11-14’üncü haftalar arası, üçlü ve dörtlü testler 16-20’üncü haftalar arası inşa ediliyor. 
Ardışık deneme ise hem çift hem üçlü veyahut dörtlü testin normal zaman yapılıp ortalaması alınarak hastaya tek netice verilmesi ile oluyor. 
İkili deneme yapılmadıysa ardışık tarama testi yapılamıyor.

Daha çok rakam şimdilik güvenilir neticeler verecekmiş gibi düşünülür. 
Oysaki bu dört testin açısından neticeleri en güvenilir olan ve down belirtisini en iyi yakalayan (yüzde 90-95) deneme çift testtir. 
Üçlü ve dörtlü testlerin yakalama oranları ise (yüzde 70-80) nerdeyse eşittir.
Tüm bu testler anne kanından yapılır, sadece çift deneme anne kanındaki hormonların yanısıra ultrason bulgularını içerir. 
Üçlü, dörtlü ve ardışık testlerde alfa feto protein hormonu bakılır. 
Bu hormon bebekte nöral tüp olarak bilinen kafatası ve omurga sakatlıkları olduğunda fetüste (anne karnındaki bebek) ve anne kanında artmaktadır. 
Bu nedenle alfa feto protein hormonuna bakılması nöral tüp defektlerinin taranmasında kullanılır. 
Bu hormona üçlü, dörtlü, ardışık testlerle beraber bakılabileceği gibi sadece bu hormon düzeyine bakılarak da nöral tüp (kafatası-omurga) sakatlık taraması yapabilir. 
Anne adayının çok kilolu olması, bebeğin amnion sıvısının az olması, bebeğin ve plasentanın duruşu taramanın optimum düzeyde olmasını güçleştirir.
İkili testin yanı sıra ilk trimester ultrasonografisi ile 11-14 hafta aralığında bebeğin ense saydamlığı, burun kemiği inceleniyor. 
İlk trimester ultrasonografisi tek başına yüzde 70 down belirtisini ve kromozomal bozuklukları yakalayabiliyor. 
Halk arasında çeşitli (detaylı) ultrasonografi olarak malum ikinci trimester taraması, ilk trimester taramasını pekiştirmek açısından kullanılır. 
Bu taramada ilk aylarda görünmeyen down belirtisi gibi kromozomal arıza vaziyetlerinde sık sık görülen ultrason bulgularına bakılır. 
Bebeğin ense kalınlığı, kısa kol, kısa bacak, böbreklerin genişlemesi, bebeğin kalbinde parlayan bir nokta ya da bağırsakların parlak görülmesi gibi belirtilerin olmaması bebeğin normal olabileceğini 3 ila 7 kat çoğaltır.

OLUMSUZ BİR Vaziyet İLE KARŞILAŞILIRSA NE YAPILMALI?
Hormonal tarama testlerinde bebeğin yüksek riziko grubunda çıkmasının yüzde 100 bebeğin anomalili olduğu anlamına gelmez.
Bu vaziyet sadece bebeğin şimdilik ayrıntılı olarak incelenmesinin yararlı olduğu anlamına gelir. 
Bebeğinde yüksek riziko saptanan ailenin ilk reaksiyonu derhal bir üst testi yapmak şeklinde yapılıyor. 
Oysaki bu halde evvel testin doğru vakitte yapılıp yapılmadığına, ense şeffaflığının doğru ölçülüp ölçülmediğine bakılması şimdilik doğru bir yaklaşım gerçekleşir. 
Aynı testin bir farklı laboratuarda yeniden edilmesi fakat deneme hatalı vakitte yapılmış, deneme formundaki bulgular noksan ya da hatalı girilmiş veyahut laboratuarın güvenilirliği ile ilgili güçlü kuşku var ise yapılmalıdır.
Hem çift hatta üçlü veyahut dörtlü testi yaparak şimdilik güvenilir neticelere ulaşıldığını gösteren bir delil yok. 
Tam aksine düşük riziko grubu hastalarda çok deneme yapmak hatalı pozitiflik olarak bilinen, başka bir deyişle bebeğin normal olmasına rağmen rizikolu çıkma vaziyetine yakalanmamıza, kaygılı günlere ve lüzumsuz girişimsel işlemlere neden olur.

Yorumlar


Diyet Yapmadan Kilo Verme

En Kolay Define Bulma Yöntemi

Evde Kaş Nasıl Alınır?

Yalan Söyleyen Birini Nasıl Anlarım?

En İyi Nescafe Nasıl Yapılır?

Patates Kızartması Kanser Yapıyor !