⇩ Bizi Facebook'tan Takip Edin :)

Gebelikte varis tehlikeli mi?


Varis normal dönemde bile tehlikeli bir hastalık iken hamilelik döneminde bu tehlike çok daha fazla artmaktadır.Bugün sizlere hamilelik döneminde varis neden olur?Varisin tedavisi nasıl yapılır?Ve daha fazlasını içeren bir yazımızla karşınızdayız.Umarız en kısa dönemde bu hastalıktan kurtulursunuz.

Bacaklardaki toplardamarlar pis kanı kalbe taşımaktadır. 
Kalbe kadar devam eden bu taşıma yolu süresince bacaklarda toplardamarlarda yerçekimine karşı kapakçıklar mevcuttur. 
Kan yukarıya çıktıkça kapaklar kapanır ve geriye düşerek göllenme yapmasını engeller ve toplardamarlarşişmez.Karnın içersinde kalın çaplı olarak kalbe kadar devam eden toplardamar yolu gebelikte anne karnındaki bebeğin ve rahmin büyümesi ve bası tesiri kan dönüşünü güçleştirir ve kalbe ulaşamayan kan yerçekiminin de tesiriyle bacaklarda kapakçıkları zorlar ve varisler oluşmaya başlar.

Bu müddetçe hormonal farklılıklar hasebiyle toplardamar duvarının gerilmesi, bedende çoğalan sıvı, kiloalımı, bel kemiğinde eğrilme gibi faktörlerde ilave edir ve gebelik süresince devam eder. 
Bilimsel çalışmalara göre hamilelikte varis oluşma rizikosu %60 a varan yüksek oranlardadır.
Yukarıda saydığımız etkenler dışında; hamilelik evveli varis olması, şişmanlık, çoğul gebelik(ikiz, üçüz gibi),varisten koruma önlemlerinin alınmaması varis oluşumunu çoğaltır.
Toplardamarların yer çekimine karşı çalışma sistemini bacaklardaki kaslar kasıldıkça damarları sıkarak sağlar ve kanı yukarıya başka bir deyişle kalbe yönlendirir. 
Bu nedenle hamilelikte varisten korunmak içersinde en verimli ve bebeğe zarar vermeyen rehabilitasyon yürümek başka bir deyişle egzersizdir. 
Damar kasıcı varis ilaçlarının ve kan sulandırıcıların verilmesi bebeğin gelişimine zarar vereceğinden kaynaklı yanlıştır. 

Ayrıca dinlenirken bacaklarını uzatarak oturması kan akımını rahatlatır.
Bu rehabilitasyon ve korunmanın beraber yapması lüzumlenen vaziyete ek olarak fazla zaman ayakta ve hareket etmeyen kalması lüzumlenen hallerde varis çorabı kullanması yarar sağlar.
Gebelik müddetince ilaç verilemeyen ve varis rehabilitasyonu gebelik sonrasına bırakıldığı hallerde çoğu rehabilitasyon tekniği bulunmaktadır.Bunlar;
Latince adı skleroterapi olan köpük tedavisi; görünen ince ve normal boy kılcal damarların tedavisinde sarfedilen süregelen yöntemlerden birisidir. 
İnce uçlu iğnelerle damar içerine girilerek, kan ile birleştiğinde köpüren bir kimyasalın damar duvarlarını yapıştırarak hastalıklı bölgeyi ortadan kaldırması esasına dayanır. 
Uygulanması kısa süren, poliklinik koşullarında yapılabilen, anında netice veren, Ağrısız ve anestezi gerektirmeyen bir yöntemdir.

Eksizyonel Lazer: Yüzeye yakın kılcal damarların tedavisinde sarfedilen nihai zamanların moda rehabilitasyon yöntemidir. 
Başarı seviyesi 80’dir. 
Özellikle örümcek ağı görüntülerini yok eder.

Endovenöz Lazer Ablasyon:Varise kapı aralayan damar içerisine ufak bir iğneyle girilerek, rehber tel sayesinde laser akımı uygulamasına dayalı bir yöntemdir. 
Oldukça konforlu, programı basit kanama ve ameliyat ertesi morarmanın çok az bulunduğu bir rehabilitasyon yöntemidir. 
Giderek yaygınlaşmaktadır.

Radyofrekansablasyon: Laserablasyon tekniğine benzer olup damar içerisine laser akımı adına radyo dalgaları kullanılarak yapılan bir yöntemdir. 
Başarı seviyesi yönünden laser tedavisine avantajı yoktur.
Ayrıca toplardamarların iç yüzeyini döşeyen hücrelerin iyileşmesini ve böylece toplardamarların sağlamlığını çoğalmaya yönelik bazı ilaçlar kullanmak mümkün. 
Ödemi gidermek amacı ile da idrar söktürücü ve ağrı kesici ilaçlar tedaviye ilave edebilir.
Bu rehabilitasyon yöntemleri ile bundan sonra varis korkulu rüya olmaktan çıkmıştır.

Yorumlar


Diyet Yapmadan Kilo Verme

En Kolay Define Bulma Yöntemi

Evde Kaş Nasıl Alınır?

Yalan Söyleyen Birini Nasıl Anlarım?

En İyi Nescafe Nasıl Yapılır?

Patates Kızartması Kanser Yapıyor !