Akşam 7’den sonra yemek yememek kilo verdirir mi?

Merhaba arkadaşlar saat 19.00 den sonra yemeği keserseniz hücre onarımı ve gençleşmeyi sağlayan iki hormonunuz tam kapasite çalışır. Bu işin gençlik kısmı, sağlık tarafıysa hep zayıf kalmaktan uyku sorunlarının düzelmesine kadar bir dizi 'güzelliği' içeriyor. Ortalama yaşam süresi üzerine de bunca ilerlemeye rağmen negatif bir faktör olarak şişmanlık hala etkisini gösteriyor. Akşam yemeğini atlatmak fazla kalori almanızı da kesiyor, uykuyu düzene sokuyor. Akşam yemeğinden sonra tam bir şeker bombası olan meyve yemek ise vücuda fazladan insülin salgılıyor ve fazla insülin hızlı yaşlanmaya neden oluyor.  Sindirim için harcayacağı çabayı vücut kendini onarım için harcadığı için kişi sabah daha dinlenmiş ve daha enerjik olarak güne başlıyor. Açlık duygusu yaşandığında bu durum şekersiz bitki çayları ile giderilmeye çalışılmalıdır.

 Saat başı içilecek bu şekildeki sıcak çaylar hem sindirimi rahatlar hem bağırsakları yumuşatır hem de tokluk duygusu verir. İlk günlerde çok acıkıldığında 1 tatlı kaşığı balla tatlandırılmış süt içilebilir. Süt hem laktik asit seviyesini yükseltir vücudu gevşetir, hem de açlıkta temel gereksinim olan şekeri vücuda verir. Haftada en az 2 defa akşam yemeğini atlatın göreceksiniz ki hayatınız daha sağlıklı ve düzenli, rahat, kesintisiz bir uykunu olacak. Uykudan önce yenilen yemek gece karanlıkta siz uyurken salgılanan hormonları engelleyecektir. Bunlardan en önemlisi ise sadece gece karanlıkta salgılanan zayıflama hormonudur. Akşamları yemek yerine bol bol su içmek tavsiye edilir. Yaşamımız boyunca sağlıklı olabilmemiz için şekere olan ihtiyacımız yanında protein, yağ ve vitaminler minerallere olan ihtiyacımızı da göz ardı etmemiz gereklidir. Yiyeceklerin şeker içeren bölümleri sindirimi en kolay olanlardır. Sonrasında vitamin, mineraller, yağlar ve proteinler gelir. Sindirim sistemi tam görevini tamamlamadan yeni bir yiyecek maddesi yersek, otomatik olarak sindirim sistemi kendini yeniler ve yeni gelen yiyeceğe odaklanır. 

Bu nedenle yemek aralarında en azında 5-6 saat aralık vermemiz yediğimiz yiyeceklerden tam olarak faydalanabilmemizi sağlar. Aslında eğer sağlıklı kilo vermek istiyorsanız. Proteinli ve yağlı besinleri öğlen yemeğinde tercih edin. Sonrasında iyice acıkmayı bekleyin, bu sırada bol su için ve hareket ederek sindirim sistemini uyarın. Bu hareketler koşmak veya tempolu yürümek değil, normal adımlarla en ez 10 dakika ritmik şekilde olmalıdır. İyice acıktığınızda pişmiş bir sebze yemeği, çorba tercih edebilirsiniz. Pişmiş sebze yemeği ve çorbanın midede kalış süresi çok az olduğu için bu yemekleri yatmadan bir saat öncesine kadar yemenizde bir sakınca yoktur. Gece çok acıktığınızda yemek yerseniz çok daha az yediğiniz halde doyarsınız, gereğinden çok yemezsiniz. Öğlen yediğiniz yemekler tem olarak sindirildiği için gece uykunuzu bölecek bir açlık hissetmezsiniz. Üstelik öğlen yediğiniz yemekte bulunan protein, yağ, vitamin, mineraller ile gece uykunuzda bedeniniz kendisini yenileyeceği için kilo alma gibi bir probleminiz de olmaz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Akşam 7’den sonra yemek yememek kilo verdirir mi?

Merhaba arkadaşlar saat 19.00 den sonra yemeği keserseniz hücre onarımı ve gençleşmeyi sağlayan iki hormonunuz tam kapasite çalışır. Bu i...